نماز عبادی سیاسی جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ مصادف با ۱۱ محرم ۱۴۴۰

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین باشکوه نماز جمعه شهرامام(ره) با حضور مردم متدین و ولایت مدار به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) درمصلای این شهر برگزار شد.

 

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نماز جمعه بعد از حمد و ثنای الهی و سفارش به رعایت تقوا، به بیان صفاتی از صفات مومنین پرداخت و گفت یکی از صفات انسان های واقعی اخبات و تواضع است و اینکه اهل نفاق نیستند؛ دو چهره و دو زبان ندارند.

وی گفت: خداوند در آیه ۳۵ سوره مبارکه حج، چهار صفت برای ایشان برمی شمرد و چنین می فرماید: «الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَت قُلُوبُهُمْ وَ الصابرِینَ عَلى مَا أَصابهُمْ وَ الْمُقِیمِى الصلَوةِ وَ ممَّا رَزَقْنَهُمْ یُنفِقُونَ‏» و بشارت ده به متواضعان، همانها که وقتى نام خدا برده مى‏ شود دلهایشان مملو از خوف پروردگار مى‏ گردد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: گاهی باید خودمان را امتحان کنیم و ببینیم خاطر خداوند نزد ما چقدر عزیز و محترم است و آنها که در برابر مصائبى که به آنان مى‏ رسد شکیبا و استوارند و آنها که نماز را بر پا مى‏ دارند و از آنچه روزیشان داده‏ا یم انفاق مى‏ کنند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: در این ایام عزاداری اهل بیت(ع) باید به مستمندان و فقراء توجه بیشتری بشود.

وی گفت: انفاق و صدقه دادن سبب فزونی و بابرکت شدن رزق خواهد شد، همانگونه که علی(ع) فرموده اند اگر ترسیدید که مبادا گرفتار فقر شوید، در راه خدا صدقه بدهید، صدقه و انفاق انسان را از فقر نجات می دهد.

وی در پایان گفت: اگر کسی مخبت شد این صفات از علائم اوست:

۱- مرحوم علامه می فرمایند وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ یعنی حالتی که همراه با درک این عظمت است. اول ایمان در دل بیاید و ایمان محکم شود و به مرحله ای برسیم که با شنیدن اسم حق این حالت در دلمان مستولی پیدا بکند. اگر دیدیم نام خدا برده می شود، می شنویم و فرقی نمی کنیم معلوم می شود ایمان هنوز در دل ما مستقر نشده است. ایمان مرتبه ای از آثار است که انسان به وجلت می رسد.

۲- وَالصَّابِرِ‌ینَ عَلَى مَا أَصَابَهُمْ. صبر صفتی است که جامع اکثر فضائل اخلاقی است. مرحوم علامه می فرمایند این صفات به ترتیب است. کسانی که مخبت اند، بعد از اینکه دل هایشان دچار وجلت می شود، صبر کنندگانند بر آنچه بهشان می رسد.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم نماز جمعه شهرامام(ره) بعد از سفارش مجدد به رعایت تقوای الهی به چندین مناسبت اشاره کردند.

وی از همه هیئت های عزاداری که در احیاء عزای امام حسین(ع) تلاش کردند تشکر و قدردانی نمودند و گفتند: دشمن از تجمع مردم می ترسد، بخصوص در تجمعی که به نام اهل بیت باشد. دشمنان از عزاداری سیاسی هراس دارند، لذا هم خود دشمن و هم ساده لوحان می گویند نباید عزاداری سیاسی باشد، در حالی که مقام معظم رهبری فرمودند: امام حسین(ع) اقدامی حکومتی و سیاسی کرده است.

وی گفت: بحمدالله شور حسینی با تمام تبلیغات داخلی و خارجی که بر علیه عزاداری ها می شود هرساله بیشتر می شود ولی باید دقت کنیم که در کنار این شور به شعور حسینی برسیم.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سالروز فرارسیدن آغاز جنگ‌تحمیلی اشاره کرد و گفت: در جنگ تحمیلی که امام فرمودند نعمت است، خیلی چیزها آموخته شد؛ ایستادگی در مقابل دشمن در جنگ تحمیلی سند شجاعت و رشادت و قدرت و غیرت مردان و زنان این مملکت اسلامی است و یکی از ثمرات جنگ خودباوری و اقتداری است که امروزه مملکت ما از آن برخوردار می باشد.

وی به بیانات هشدارگونه مقام معظم رهبری در دیدار با اعضاء خبرگان اشاره کرد و گفت: در این دیدار مقام معظم رهبری علت خصومت دشمن را به درستی بیان کردند و فرمودند:علت دشمنی و خصومت دشمن به خاطر درستی راهی است که پیموده ایم و قدرت و توانایی ما در پیمودن این راه است و اینکه بعضی فکر می کنند مشکلات فعلی نتیجه قوت دشمن و ضعف ما است اشتباه است. باید توجه داشت که دشمن می خواهد همه نا امیدی را متوجه اصل انقلاب کند.

امام جمعه شهرامام(ره) به دیدار مقام معظم رهبری با رئیس جمهمور روسیه نیز اشاره کرد و‌ گفت: در این دیدار سخنانی مهم بیان شده که از جمله آن سخنان فرمایشات رهبری عزیز است درباره ضعف آمریکا و راهبردهای مهار آمریکا از طرف ایران. مقام معظم رهبری فرمودند: که ده ها نظر سنجی که طی سالهای اخیر در آمریکا انجام شده این واقعیت را نشان می دهد که افکار عمومی آمریکا فهمیده اند که قدرت کشورشان رو به افول است و راهبردهای ایران نیز برای مهار آمریکا، ایستادگی در برابر خواست آمریکا برای مذاکره و همچنین تقویت اقتدار داخلی و تقویت همکاری های منطقه ای می باشد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به چندین مناسبت دیگر اشاره کردند که از جمله آنها تهدید آینده ایران به خاطر ورود داعش به افغانستان می باشد.

وی گفت: به خاطر خلاء امنیتی و وجود هرج و مرج سیاسی و نظامی داعش موقعیت ویژه ای برای خود مهیا کرده است که باید مواظب این تهدیدها باشیم.

وی به آغاز سال تحصیلی نیز اشاره کرد و مطالبی را در این باب بیان کردند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در پایان به مساله انتخاب شهردار اشاره کرد و‌ گفت: از شورای اسلامی شهرامام(ره)؛ مردم و بنده می خواهیم که در انتخاب شهردار لایق و کارآمد دقت لازم را داشته باشند و توجه به فشارها و سفارشات از طرف دیگران نکنند. خود بنده نیز در مورد شخص خاصی اصرار نکرده ام و اینکه عده ای می گویند امام جمعه نیز دخالت دارد‌ باید گفت چنین نیست و انتخاب شهردار چه بومی و یا غیر بومی وظیفه شورای شهر می باشد.
+ 7 = 15