نماز عبادی سیاسی جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ مصادف با ۴ محرم ۱۴۴۰

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین باشکوه نماز جمعه شهرامام(ره) با حضور مردم متدین و ولایت مدار به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) درمصلای این شهر برگزار شد.

 

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نماز جمعه امروز بعد از حمد الهی و سلام و درود بر اهل بیت علیه السلام به ادامه خطبه اول هفته قبل پرداخت و گفت: در خطبه گذشته به یکی از وظایف پیامبر(ص) که تذکر دادن به جامعه بود اشاره شد.

در این خطبه اشاره می شود به کسانی که متذکر و بهرمند می شوند و آنها صاحبان خرد و عقل هستند. خداوند در قرآن سوره رعد آیه ۲۲ به بعضی از صفات خردمندان اشاره فرموده است «وَالَّذِینَ صَبَرُوا ابْتِغَاءَ وَجْهِ رَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِیَةً وَیَدْرَءُونَ بِالْحَسَنَةِ السَّیِّئَةَ أُولَئِکَ لَهُمْ عُقْبَى الدَّارِ» و کسانى که براى طلب خشنودى پروردگارشان شکیبایى کردند و نماز برپا داشتند و از آنچه روزیشان دادیم نهان و آشکارا انفاق کردند و بدى را با نیکى مى‏ زدایند ایشان راست فرجام خوش سراى باقى هستند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: یکی از صفات؛ صبر به خاطر پروردگار است، طبق آیه استرجاع «انا لله وانا الیه راجعون» خداوند می فرماید اگر کسانی که به هنگام مصیبت آیه استرجاع را بخوانند بر آنها درود می فرستیم و رحمتمان را برآنها نازل می کنیم‌ و آنها هدایت شدگان هستند.

امام جمعه شهرامام‌(ره) گفت: این از فوائد صبر می باشد و اگر انسان اهل صبر نباشد، طبق فرمایش امام علی(ع) ایمان ندارد.

وی به صفات دیگر اهل خرد اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از صفات اقامه نماز است نه فقط خواندن نماز؛ اقامه نماز یعنی در کنار آن نماز امر به معروف و نهی از منکر باشد، حجاب و عفاف باشد، برادری و اخوت و وحدت باشد. نمازی نماز است که بازدارنده انسان از معاصی باشد و صفت دیگر انفاق و بخشش از آنچه خداوند به ما داده است. انفاق در خفاء یا ضاهری. البته باید در انفاق کردن مراعات حال فقرا و مستمندان را داشته باشیم و محترمانه به آنها کمک نمائیم و بدانیم با منت گذاشتن و اذیت کردن آنها انفاق و صدقاتمان باطل خواهد شد.

وی یاد آورشد در این ایام محرم که نزدیک به سال تحصیلی هستیم به دانش آموزان مستحق که نیازمند به کمک رسانی هستند توجه کنیم وبعضی از مخارج اضافه در مجالس امام حسین(ع) را برای این افراد هزینه نماییم.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: صفت دیگر اهل عقل و خرد؛ جواب بدی را خوبی دادن است نه اینکه جواب بدی را به بدی نمی دهند بلکه نسبت به افرادی که به آنها بد کرده اند اهل عفو و بخشش هستند و در حق آنها احسان و خوبی می کنند، چنین افرادی جایگاهشان بهشت خواهد بود.

خطبه دوم

امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه دوم بعد از سفارش مجدد به رعایت تقوا و طلب مغفرت برای همه از خداوند منان، به فرا رسیدن ایام سوگواری اهل بیت علیهم السلام و شهادت اباعبدالله الحسین(ع) اشاره کرد و ضمن تسلیت گفتن به همه نمازگزاران، گفت: ماه محرم ماهی است که عرب جاهلیت حرمت آن را نگه می داشت ولی بنی امیه حرمت این ماه را شکستند و عزیزترین افراد بر روی زمین حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) را به شهادت رساندند.

وی به مساله عزاداری و گریه بر امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: این سفارش امام رضا(ع) است به ابن شبیب که فرمود «ان کنت باکیا لشی فابک للحسین» اگر خواستی بر چیزی گریه کنی بر حسین(ع) گریه کن، این سفارش به ما می آموزد که نعمت اشک را قدر بدانیم وآن را بیهوده هدر ندهیم، دشمن از گریه و منبر و روضه می ترسد دشمن از کودکان شیرخواره ای که در دامن مادرانشان با لباس سیاه قرار گرفته اند می ترسد.

طبق فرمایش پیامبر(ص) سعادت و رستگاری و عزت و شرافت و شفای ما از برکت امام حسین(ع) است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: باید اصول و علل قیام اباعبدالله(ع) را مردم بشناسند و این وظیفه اهل منبر و اهل تبلیغ است.

وی به سفارشات مقام معظم رهبری نیز اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب به هیئت ها، اهل منبر، اهل تکایا سفارشاتی دارند که باید به آنها توجه کرد و به کار بست.

هیئت مذهبی باید کلاس درس باشد، اهل هیئت باید اتحاد و انسجام داشته باشند و بر یکدیگر فخر فروشی نکنند، همه خدمتگذار دین هستند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: اهل منبر نیز باید معرفت افزائی کنند و مردم نیز باید اصل عزا را منبر و روضه قرار دهند؛ محور منبر باشد. گاهی تا دیر وقت فقط مداحی و عزاداری صورت می گیرد، باید مواظب باشیم عزاداری ما باعث نشود آنقدر خسته بشویم که نماز صبح ما قضاء شود.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: مجالس باید مجالس احیاء مرام و سنت اهل بیت(ع) باشند، طوری که مستمع و شنونده بهره کافی را ببرد.

وی گفت: علت اصلی قیام امام حسین(ع) احیاء سنت پیامبر(ص) و علی(ع) است. احیاء امر به معروف و نهی از منکر. خواهران نیز باید توجه کنند در این ماه بلکه در کل سال زینب گونه عمل کنند؛ زینب(س) عفیفه ای است که در راه عفتش عباس می دهد و نخ معجر نمی دهد.

به خاطر دین و احیاء و زنده نگه داشتن دین و شریعت امام حسین(ع) هر چه داشت در راه خدا داد. امام حسین، سید الشهداء لقب گرفت و این لقب قبل ازشهادتش بوده، همانگونه که مرحوم ابن قولویه قمی(ره) در کامل الزیارت اشاره کرده و فرموده وقتی امام حسین(ع) به دنیا آمد فرشتگان خدمت پیامبر(ص) رسیدند و تبریک گفتند و جبرئیل(ع) گفت: خداوند سلام می رساند و می فرماید: این فرزند تو سید الشهداء از اولین تا آخرین است، اما دنیا دوستی و سستی عقیده باعث شد کوفیان مقابل حضرت بایستند و او را به شهادت برسانند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: یکی از شعارهای مردم این است که ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند؛ باید گفت کوفیان چه صفت و ویژگی داشتند که مردم از آن بیزار هستند، آیا مگر نه اینکه بهترین از اصحاب حضرت کوفی بودند، پس چرا ما نمی خواهیم مثل اهل کوفه باشیم. باید گفت یکی از صفات رذیله بعضی این بود که دلهایشان با ولایت بود اما محبت و دلبستگی به دنیا و منصب در دنیا باعث شد شمشیر در مقابل اهل بیت(ع) بگیرند، همانگونه که فرزدق شاعر به امام حسین گفت کوفیان «قلوبهم معک و سیوفهم علیک» قلبهایشان با شما و شمشیرشان بر علیه شما است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: اگر دلها و قلم های ما بر علیه ولایت نباشد می توانیم خود را از صف کوفی صفتان جدا کنیم.

امروزه بعضی ادعای ولایت مداری می کنند اما با قلمشان و تریبون هایی که در اختیارشان هست بر علیه ولایت می نویسند و سخن می گویند این یعنی کوفی صفت بودن.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در ادامه خطبه دوم به دیدار مقام معظم رهبری با نمایندگان محترم مجلس خبرگان اشاره کرد و گفت: بیاناتی رهبری عزیز در این دیدار فرمودند که بیشتر بر محور اقتصاد مردم و معیشت مردم بود.

شما مردم این سخن را از مقام معظم رهبری شنیده اید که فرمودند من خجالت می کشم از جوانی که تحصیل کرده است و هنوز بیکار است و برسر سفره پدر نشسته، این یعنی توجه آقا به اوضاع که البته بعضی در مقابل این مردم می گویند ما احساس شرمندگی نمی کنیم، مردم می گویند علماء از این وضع معیشت و گرانی اطلاع ندارند؟ باید گفت اطلاع دارند و بارها نسبت به حل این مشکلات سفارش فرمودند ولی گوش شنونده ای وجود ندارد.

آیت الله نوری همدانی چندی پیش گفت من ما یحتاج منزل را خودم تهیه می کنم و از این اوضاع مطلع هستم و تذکر داده ام اما گوش نمی کنند، لذا رهبر فرزانه و عزیز ما در این دیداری که داشتند به اقتصاد اشاره کردند و فرمودند: امروز نظام اسلامی با یک‌ جنگ همه جانبه اقتصادی مواجه است و در کنار این جنگ، جنگ مهم رسانه ای و تبلیغاتی نیز در جریان است که بیشتر اوقات از آن غفلت می شود.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به محورهایی که جریان های معاند در چند روز گذشته به آن پرداختند اشاره کرد و گفت: جریان های دشمن و معاند القاء می کنند که نظام نزدیک فروپاشی است که باید گفت تا پشتیبان ولایت باشیم و در خط ولایت قرار بگیریم نظام آسیبی نخواهد دید، دشمن از جمله القاآت دیگرش ناکار آمدی نظام به بهانه گرانی کالا و وجود کمبودها است و دیگر مسائلی که دشمن به آن پرداخته ایجاد اعتراضات قومیتی است و همچنین برجسته کردن آتش زدن کنسولگری ایران در بصره است.

وی گفت: این نوع دشمنی و فتنه گری ما را از نظام جدا نمی کند و سبب تفرقه بین ما و دیگر مسلمانان همچون ملت شریف و مظلوم عراق نخواهد شد و آنانی که این حماقت را در بصره از خود نشان دادند حسابشان از ملت عراق جدا می باشد، اینها قصدشان ایجاد تفرقه و ضعیف کردن عاشورا و اربعین حسینی است که باید بدانند ما با هر تفکری و منشی تا آخرین قطره خون از نظام مقدس اسلامی و از مکتب امام حسین(ع) دفاع خواهیم کرد و در اربعین خواهند دید که دوستی ملت و مردم عراق با ایران چگونه است.
2 + = 10