نماز عبادی سیاسی جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین باشکوه نماز جمعه شهرامام(ره) با حضور مردم متدین و ولایت مدار به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) درمصلای این شهر برگزار شد.

 خطبه اول

‌حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نماز جمعه شهرامام(ره) به موضوع و مساله تذکر و نصیحت پرداخت و گفت: خداوند در سوره ذاریات آیه ۵۵ خطاب به پیامبر(ص) می فرماید «وذکر فأن الذکرى تنفع المومنین» تذکر بده و یادآوری کن همانا تذکر به مومنین سود و نفع می رساند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: یکی از نیازهای هر مؤمن موعظه و تذکر است که اگر موعظه پذیر باشد می تواند به درجات عالیه خود را برساند.

وی گفت: از نشانه های افراد خردمند و عاقل قبول کردن اندرز و نصیحت است همانگونه که امام علی(ع) می فرمایند «العاقل من اتعظ بغیره» و «اقبلوا النصیحة ممن اهداها الیکم» نصیحت را از کسی که به شما آن را هدیه داده قبول کنید.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: اینجا مساله هدیه بیان شده، یعنی باید همانگونه که هدیه را به احترام و از باب محبت به شخص می دهیم، باید عیوب و ایرادهایش را محترمانه به او گوشزد کنیم و او را نصیحت نماییم. امام صادق(ع) بهترین برادران خود را کسی دانسته که عیوبش را به او هدیه کند. از فواید نصیحت پذیری آزادی از گناه و پاک شدن از عیوب است. حضرت علی(ع) می فرمایند «المواعظ شفاء لمن عمل بها» برای کسی مؤثر و مفید است که به آن عمل نماید و باز می بینیم امام مجتبی(ع) در حدیثی زیبا کسی که انسان را آگاه کند و به او هشدار دهد بهتر از آن کسی دانسته که تعریف و تمجید بیجا نماید «ان من خوفک حتی تبلغ الأمن خیر ممن یؤمنک حتی تلتقی الخوف».

خطبه دوم

امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه دوم نماز جمعه امروز به چندین موضوع و مساله اشاره کرد و سخنانی را بیان نمودند.

وی به دیدار رهبری معظم با اعضای هیئت دولت اشاره کرد و گفت: فرمایشاتی مقام معظم رهبری در این دیدار بیان فرمودند که اگر به آنها دقت شود و به کار گرفته شوند خیلی از مشکلات کنونی رفع خواهد شد، ولی متاسفانه گاهی بعضی از دولتمردان شنونده خوبی هستند ولی عامل نیستند و این خلاف آن چیزی است که رهبری و مردم می خواهند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: درباب سیاست خارجی مقام معظم رهبری تاکید بر رابطه اقتصادی و همکاری دیپلماتیک با همسایگان داشتند و آن را یک دستوری راهبردی دانستند و اینکه باید برای یک رابطه اقتصادی خوب و مفید تلاش کرد و این رابطه اقتصادی مفید را گامی برای ناکام کردن دشمن بخصوص آمریکا برشمردند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: یکی از تاکیدات رهبر معظم این بود که در ضمن ایجاد رابطه اقتصادی باید از اروپا نیز قطع امید کرد و قطع امید به این معنی است که تصمیم قاطع و جدی را خودمان آنطوری که باید باشد خواهیم گرفت.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: در این دیدار مقام معظم رهبری برجام را هدف ندانستند بلکه فرمودند یک وسیله است، وسیله ای برای حفظ منافع ملی.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: اینکه برجام هدف نباشد، بلکه وسیله قرار بگیرد بسیار مهم است، چون اگر برجام را هدف قرار دادیم باید همه منافع ملی را فدای آن هدف کنیم و این خواسته آمریکا است.

وی به شاخصه های حکومت علوی(ع) در فرمایشات رهبری عزیز اشاره کرد و گفت: وقتی یک دولت خود را پیرو علی(ع) می داند باید شاخصه های حکومت علوی را نیز بشناسد و به کار ببندد؛ عدالت، پاکدامنی، پارسایی و با مردم بودن را مقام معظم رهبری شاخصه های حکومت علوی برشمردند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: وقتی عدالت رعایت نشود، حقوق اجتماعی و شهروندی رعایت نخواهد شد، آنگونه که امروزه شاهد هستیم در بعضی ارگانها و دوایر دولتی خبری از عدالت نیست.

چرا باید بعضی با مدرک جعلی و یا با پارتی بازی به منصب و حایگاه برسند و جوانان تحصیل کرده ما در مقاطع تحصیلی مختلف بیکار باشند.؟‌

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: وقتی عدالت رعایت نشود دیگر خبری از پارسائی و پاکدامنی و مردم داری نیست.

وی گفت: آن مسئولینی که با ناکار آمدی و بی تدبیری خود سبب بدبینی مردم به نظام و خدمتگزاران نظام می شوند خائن هستند و در پیشگاه پروردگار شرمنده خواهند شد.

وی یادآور شد آنهایی که با اختلاس و دزدی و چپاول و غارت کردن حق مردم و بیت المال می خواهند به جایی برسند و گاهی این اعمالشان باعث می شود که رهبر عزیز مورد انتقاد بی جا از طرف بعضی قرار بگیرد از معاویه بدترند.

معاویه شبانه می فرستاد دزدی کنند و صبح آنها را گردن علی(ع) می انداخت، اما خداوند معاویه را ذلیل کرد. این افراد نیز منتظر عقوبت پروردگار باشند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به حمله احتمالی آمریکا به سوریه اشاره کرد و گفت: آمریکا دنبال گرفتن امتیاز از سوریه و حامیان سوریه است و همانطور که در سال ۲۰۱۳ اوباما حمله به سوریه را مطرح کرد به بهانه داشتن سلاح هسته ای. امروزه هم دنبال بهانه هستند که البته انشالله موفق نخواهند شد.

امام جمعه شهرامام(ره) به مساله ای که مدتی است در فضای مجازی و متاسفانه در بعضی جراید و روزنامه ها به آن پرداخته می شود اشاره کرد و گفت: مساله روابط نامتعارف بعضی عراقی ها در بعضی شهرهای ایران است که البته ما نمی توانیم بگوییم هیج مساله ای نیست و یا اینکه اگر باشد همه عراقی ها این چنین هستند، خیر. اگر این درست باشد افراد بی دین و لاابالی هستند که از ملت شریف عراق حسابشان جدا است، البته باید توجه داشته باشیم این حربه و کار دشمن است که می خواهد برادری و وحدت و اخوت بین مسلمانان را از بین ببرد و مهمترین مساله تضعیف اربعین و خدمت به زوار اباعبدالله الحسین(ع) است که باید همه آگاه و بیدار و هوشیار و بصیر باشیم تا دشمن موفق نشود و بعضی بدانند اشاعه فحشاء و منتشر کردن چنین اخباری از گناهان کبیره است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به فرارسیدن ماه محرم الحرام اشاره کرد و گفت: درس عزتمندی و سعادت طلبی را امام حسین(ع) به ما آموخت و باید به علت قیام امام حسین(ع) که امر به معروف و نهی از منکر است توجه ویژه داشت و خطبا و مداح ها و اهل منبر، اصل سخنان و مواعظ خود و اشعار و مدح خود را علل قیام امام حسین(ع) قرار دهند.

وی به سالروز رحلت آیت الله طالقانی و شهادت آیت الله مدنی و همچنین شهادت شیخ محمد خیابانی اشاره کرد و مطالبی را بیان کردند.

امام جمعه شهرامام(ره) به فرارسیدن ۱۷شهریور و شهادت شهیدان میدان‌ژاله اشاره کرد و گفت: عده ی زیادی در حدود ۹۵ شهید جان خود را تقدیم انقلاب کردند و عده ای نیز مجروح و جانباز شدند، وقتی امام(ره) خبرشهادت این مظلومین را شنید در پیامی فرمودند ای کاش خمینی در کنار شما بود و در راه خدا کشته می شد اما‌ افرادی همانند انورسادات و کارتر در تماسی که با شاه داشتند از این عمل ننگین طاغوت حمایت کردند و اعلام پشتیبانی نمودند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به ۸سپتامر روز جهانی مبارزه با بی سوادی اشاره کرد و گفت: یکی از واجبات طلب علم و دانش است. در حدود ۳۸سال نهضت سواد آموزی موفق شده است که افزایش درصد با سوادی را از ۵۱درصد به حدود ۹۵درصد بین سنین ۱۰تا۴۹سال و حدود۸۸درصد در همه گروهای سنی داشته باشد.

وی گفت خانوادهایی که افراد بی سواد در بین آنها است باید تلاش نمایند که بی سوادی ریشه کن گردد و این به منفعت خود شخص می باشد، انسان همیشه نیازمند علم و دانش است.

وی ادامه داد و گفت: دستگاه های ذیربط نیز باید با نهضت سواد آموزی همکاری و مساعدت کنند؛ دهیاران، شهرداران، بخشداران و دیگر مسئولین به مساله سواد آموزی باید دقت ویژه داشته باشند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) با اشاره به یادواره شهید مدافع حرم عادل سعد که در شهرامام(ره) برگزار شد از همه مردم و دست اندرکاران و کسانی که به هر نحوی در برپایی این یادواره همکاری نمودند تشکر و قدر دانی کرد.

وی انتخاب هرچه سریعتر شهردار برای شهرامام(ره) را از طرف شورای محترم شهرامام(ره) خواستار شد و گفت: این خواسته مردم است که البته بنده کوچکترین عضو از این مردم هستم.

وی از شورای شهرامام(ره) خواست که در انتخاب شهردار شایسته سالاری را مد نظر قرار دهند و از مردم و بعضی مسئولین خواست در این موضوع به افراد شورا فشار نیاورند و بگذارند با اطمینان خاطر گزینه مناسب و شایسته ای انتخاب نمایند.
+ 3 = 11