نماز عبادی سیاسی جمعه ۲ شهریور ۱۳۹۷

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین باشکوه نماز جمعه شهرامام(ره) با حضور مردم متدین و ولایت مدار به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) درمصلای این شهر برگزار شد.

 خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نماز جمعه بعد از حمد و ثنای الهی و سفارش به رعایت تقوا، به موضوع اسلام و جایگاه مسلمان در جامعه اشاره کرد و گفت: خداوند در سوره آل عمران آیه ۱۹ می فرماید «ان الدین عندالله الاسلام» همان دین نزد پروردگار اسلام است. اسلام انسان را به مقام شرافت می رساند حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه می فرماید «لاشرف اعلی من الاسلام» هیچ شرفی بالاتر از اسلام نیست.

امام جمعه شهرامام(ره) در ادامه گفت: انسان مسلمان باید مؤدب به آداب انسانی و اسلامی باشد و خود را برتر از دیگران نداند و مسلمانان دیگر را مورد تمسخر قرار ندهد و تحقیر نکند.

حضرت لقمان(ع) به فرزندش چنین سفارش کرد که ای پسرم هیج کسی را به خاطر لباس کهنه اش کوچک نشمار زیرا خدای تو و او یکی است «یا بنی لاتحقرن احدا بخلقان ثیابه فان ربک وربه واحد» پیامبر اکرم(ص) در روایتی چنین فرموده: هرکسی مرد مومن و یا زن مومنه ای را ذلیل و خوار شمارد و یا او را به خاطر فقر و تهیدستی تحقیر کرد خداوند آن شخص را در روز قیامت انگشت نما و مفتضح خواهد کرد «من استذل مؤمن او مؤمنة او حقره لفقره او قلة ذات یده شهره الله یوم القیامه ثم یفضحه» و باز چنین فرموده که هیچ یک از مسلمانان را کوچک مشمار چرا که کوچک آنها نزد خداوند بزرگ است «لاتحقرن احدا من المسلمین فان صغیرهم عندالله کبیر».

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: اهانت به مومنی و یا یک ولی از اولیاء خداوند مقدمه دشمنی و جنگ با پروردگار است. امام صادق(ع) می فرمایند: خداوند تبارک و تعالی می فرماید هرکس به یکی از بندگان و اولیاء من اهانت کند همانا اعلان جنگ با من کرده و من نسبت به یاری دوستان و اولیاء خود سریعترم «من اهان لی ولیا فقد ارصد لمحاربتی وانا اسرع شی الى نصرة اولیائى».

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم به چندین موضوع و مساله اشاره کرد. ایشان به شانزدهمین اجلاس روزجهانی مسجد در ۲۹مرداد که در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگذار شد اشاره کرد و گفت: یکی از سخنرانان این جلسه و اجلاس جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری بودند که فرمایشات مهمی را بیان کردند.

ایشان مساجد را سنگرهای مستحکم دفاع از ارزشهای اسلامی و انقلابی دانستند.

حجت الاسلا م والمسلمین فیض الاسلام گفت: امام راحل(ره) فرمودند: مسجد سنگر است سنگرها را حفظ کنید، یعنی نباید سنگر خالی شود، خالی شدن مسجد مقدمه تجاوز دشمن به خاک و میهن است، باید تاریخ فتح اندلس سبب عبرت باشد و این تاریخ را خواند که چه شد که مساجدی در آنجا بدل به کلیسا شدند. برای حفظ مسجد و نمازگزاران باید اتحاد بین هییت امناء و امام جماعت و جلسات باشد تا بتوانند مفید برای جامعه باشند.

امام جمعه شهرامام(ره) به فرا رسیدن عید غدیر، عید ولایت اشاره کرد و گفت: پیامبر اکرم(ص) می فرماید: افضل اعیاد امتی الغدیر با فضیلت ترین اعیاد امت من غدیر است. غدیر عید سیاست و عید دخالت مردم در امر حکومت است. درس جاودانه ی غدیر ولایت مداری است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: علت به وجود آمدن خیلی از مشکلات در جامعه اسلامی به خاطر عدم توجه به امر ولایت و جدایی قرآن از اهل بیت می باشد که مرحوم امام(ره) در وصیت خود می فرماید چون ولایت را از قرآن جدا کردند آنقدر جامعه فاسد شد که قلم شرم می کند که چه بنویسد.

وی گفت: مصائب کربلا و شهادت امام حسین(ع) نتیجه فراموشی غدیر است. رهبرمعظم انقلاب می فرمایند گودی قتلگاه نتیجه بی توجهی به برکه غدیر است.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: پیامبر در غدیر فرمود؛ حاظرین به غایبین و پدران به فرزندانشان غدیر را و مساله ولایت را بیان کنند و برسانند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به تشکیل گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا اشاره کرد و گفت: بعد از فرمایشات رهبری معظم در ۲۲مرداد که نقشه ی راه آینده کشور را در مواجهه با تهدیدات دشمن ترسیم نمودند، کاخ سفید تشکیل کار گروه اقدام علیه ایران را در وزارت خارجه اعلام کرد و برای عملیاتی سازی این اقدام ۱۲شرط وزیر خارجه این کشور علیه ایران را به میان آورد، شروطی که بعضی از آنها بر روی میز مذاکره گذاشته شده بود و به عنوان برنامه آمریکا برای براندازی ایران از آن یاد شده است. شروطی همچون اجازه دسترسی بی قید و شرط بازرسان آژانس به تمام تاسیسات هسته ای کشور و اعلام فهرست تمامی ابعاد نظامی برنامه هسته ای به آژانس و توقف حمایت از حماس و حزب الله و جهاد اسلامی.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: آمریکا بداند که ما گوش به فرمان ولایت هستیم و تا آخرین قطره خون از حیثیت و عزت نظام اسلامی دفاع خواهیم کرد.

امام جمعه شهرامام(ره) به پیام رهبر انقلاب به حجاج بیت الله الحرام اشاره کرد و گفت: دو پیام روشن رهبری عزیز این است که اول، امت اسلامی باید از حج بهترین بهره ها را ببرد و دوم شناخت کید و حیله دشمن کنونی آمریکا و صهیونیست ها از جمله بالاترین منافع جهان اسلام است. ایجاد جنگ و درگیری میان مسلمانان اصلی ترین راهبرد دشمنان اسلام است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: همه دولتهای اسلامی اگر متحد باشند می توانند در مقابل مکر و حیله دشمن ایستادگی کنند و پیروز شوند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به موضوع نقدینگی فراوان در کشور اشاره کرد و گفت: در دیداری که رهبر عزیز با اقشار مردم داشتند به مشکلات موجود کشور اشاره کردند و فرمودند خلق نقدینگی فراوان مهمترین بی تدبیری است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: در سال ۹۲ و زمان شروع به کار دولت یازدهم حجم نقدینگی ۵۰۰هزار میلیارد تومان بود ولی در اسفند ۹۶ بنابر اعلام بانک مرکزی به عدد ۱۵۲۹هزار میلیارد تومان و در حال حاضر ۱۶۰۰ میلیارد رسیده که این فاجعه است، باید مدیران و کارشناسان اتاق فکر تشکیل دهند و این مشکلات را برطرف نمایند.

امام جمعه شهرامام(ره) به فرارسیدن هفته دولت و شهادت شهید باهنر و رجائی اشاره کرد و گفت: از خصوصیات این دو شهید مردمی بودن آنها بود که تا امروز هنوز مردم طعم خدمت شهید رجایی را می چشند. دولت شهید رجایی و باهنر دولت خدمت خالصانه بود نه دولت دروغ.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: از نشانه های دولت کارآمد اقناع و رضایت مردم است اگر مردم در مشکلات و کمبودها دولتمردان و مسئولین را همراه خود ببینند پای نظام می ایستند. مردم با اغتشاش و به هم ریختن نظم عمومی مخالف هستند اما دفاع از حقوق شهروندی خود را حق مسلم خود می دانند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری آنچه باعث مشروعیت نظام است اصل کار آمدی دولت است. وعده هایی که دروغ باشد و غیر قابل تحقق به ناکار آمدی دولت درنگاه مردم کمک می کند.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: دولت موفق دولتی است که مردمی و خدمتگذار و شایسته سالار باشد و انقلابی عمل کند.

وی گفت: دولتمردان باید شاخصه های دولت کارآمد را بشناسند و برای رسیدن به موفقیت خود تلاش نمایند. شاخصه های دولت کارآمد.

۱- انقلابی و عزتمند و غیرتمند باشند، تفکر انقلابی داشته باشند؛ یک مدیر اگر تفکر انقلابی داشت روابط را بر ظوابط مقدم نمی کند.

۲- جهادی عمل کنند؛ یعنی برای رضای خدا نه برای رسیدن به پست و مقام و میز. همانگونه که خیلی از رزمندگان در زمان جنگ حتی پرونده برای خود تشکیل ندادند و بعضی به جانبازی رسیدند و باز هم راضی نشدند که مساعدتی از طرف دولت به آنها بشود و بعضی از آنها باوجود زحماتی که کشیدند شاهدیم که فرزندان تحصیل کرده آنها بیکار هستند و یکی دیگر از شاخصه های دولت کار آمد شایسته سالاری است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به ولادت امام هادی(ع) در پانزدهم ذیحجه اشاره کرد و این روز را تبریک گفت.

وی همچنین به شهادت شهید اندرزگو اشاره کرد و گفت: شهیدی انقلابی و خستگی ناپذیر بود که طبق فرمایش رهبری عزیز آنقدر ساواک و طاغوت را سرگشته و حیران کرده بود که کارش معجزه آسا بود.

وی به شهادت آیت الله حکیم نیز اشاره کرد و گفت: ایشان از مخالفین صدام و از حامیان نظام مقدس اسلامی و انقلاب بودند که به دست دشمنان اسلام به شهادت رسیدند.

وی در پایان از ورزشکار قهرمان آذربایجانی جناب سعید رجبی که مدال طلای خود را تقدیم به شهید مدافع حرم، شهید عادل سعد کرد تشکر کرد و‌ گفت: بی شک این‌ کار شایسته ی هموطن ما نشانه ی قدردانی ایشان از شهدا ی عزیز است که با این رفتار و عمل خود ثابت کرد یاد شهدا فراموش شدنی نیست.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: مردم چند سال است که منتظر محاکمه حقوق بگیران نجومی هستند و امروزه این انتظار مضاعف شده چرا که مفسدان اقتصادی و اختلاسگران و محتکران نیز بر آنها اضافه شده اند.

وی گفت: هرچه قوه قضائیه از خود اقتدار نشان دهد جایگاهش در بین مردم مستحکمتر خواهد بود.
+ 7 = 14