نماز عبادی سیاسی جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین باشکوه نماز جمعه شهرامام(ره) با حضور مردم متدین و ولایت مدار به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) درمصلای این شهر برگزار شد.

 خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول بعد از حمد و ثنای الهی و درود بر خاندان عصمت و طهارت و سفارش به رعایت تقوای الهی به موضوع احسان و نیکوکاری اشاره کرد و گفت: خداوند در آیاتی به انجام کارنیک سفارش فرموده و جایگاه انسانهای نیکوکار را مشخص کرده است. خداوند در آیه ۶۰ از سوره مبارکه نحل می فرماید «ان الله بأمر بالعدل والاحسان» خداوند به عدل و نیکوکاری امر فرموده است، در آیات و احادیثی فوائد انجام احسان و عمل صالح بیان شده. در آیه شریفه ۷سوره مبارکه بنی اسرائیل خداوند می فرماید اگر کار نیکی انجام دهید برای خود کرده اید و اگر عمل ناشایستی انجام دهید باز برای خود انجام داده اید «ان أحسنتم أحسنتم لانفسکم وان أساتم فلها» حضرت علی(ع) گرامی داشتن نفس و حفظ حرمت را در انجام احسان و نیکوکاری دانسته است.

حضرت می فرماید: اگر نیکی کنی خودت را گرامی داشته ای و به خودت نیکی کرده ای و اگر بدی کنی خودت را خوار کرده ای و به خودت زیان رسانده ای «انک ان ا أحسنت فنفسک تکرم والیها تحسن وانک ان أسأت فنفسک تمتهن وایاها تغبن» باز می بینیم از فواید احسان این است که برادرانت تو را دوست خواهند داشت و به وسیله احسان قلبها و دلهای افراد به دست می آید.

حضرت علی(ع) فرموده «من کثر احسانه احبه اخوانه .و بالاحسان تملک القلوب».

امام جمعه شهرامام(ره) در ادامه گفت: از روایات و احادیث به این نتیجه می رسیم که انسان حتی اگر مشرک باشد ولی کار نیک انجام بدهد اگر خودش سود و ثوابی نبرد ولی بازمندگانش از احسان و نیکوکاری او در جامعه بهره خواهند برد.

در روایت است که شخصی خدمت پیامبر(ص) رسید و گفت: پدرم مهمان نواز بود و به همسایه احترام می گذاشت و در گرفتاری ها کمک به دیگران می کرد. آیا به او نفعی می رسد؟ حضرت فرمودند آیا مشرک از دنیا رفت؟ عرض کرد بله.

پیامبر(ص) فرمود نفعی به خودش نمی رسد ولی فرزندان و نسل او در جامعه رسوا و ذلیل نخواهند شد و فقیر نمی شوند ابدا «عن سلمان بن عامر الضبی قلت یا رسول الله ان ابی کان یقری الضیف ویکرم الجار و یفی بالذمه ویعطی فی النائبه، فما ینفعه ذلک؟ قال مات مشرکا؟ قلت نعم قال أما انها لاتنفعه ولکنها تکون فی عقبه أنهم لن یخزوا ابدا ولن یذلوا ابدا ولن یفتقروا ابدا».

امام جمعه شهرامام(ره) در پایان خطبه اول گفت: انسان هم در دنیا ازدست رنج خود بهره مند شود و هم سودی و نفعی به دیگران برساند، همانگونه که شاعر گفته است:

چون تیشه مباش وجمله بر خود متراش
چون رنده زکار خویش بی بهره مباش

تعلیم ز اره گیر در امر معاش
گاهی سوی خود میکش و گاهی میپاش

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم نماز جمعه شهرامام(ره) بعد از حمد الهی و فرستادن درود بر خاندان عصمت و طهارت علیه السلام و سفارش مجدد به رعایت تقوای الهی به چندین موضوع و مناسبت اشاره کردند.

ایشان به دیدار مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای با اقشار مختلف مردم اشاره کرد و گفت: فرمایشات بسیار مهمی را رهبری معظم بیان فرمودند که باید همه خاصه مسئولین توجه ویژه نسبت به آنها داشته باشند. رهبری مشکلات موجود را عمدتا نتیجه و زائیده نحوه مدیریت و سیاستگذاری های دستگاه اجرایی دانست و اینکه برخی مشکلات افتصادی راه حل دارد و آن این است که مسئولان باید برای عبور از مشکلات کمر همت را ببندند.

وی گفت: متاسفانه سوء مدیریت ها و ناکارآمدی ها باعث شد اقتصاد به سمت تزلزل برود و بیمار شود.

ایشان به علت مذاکره نکردن با آمریکا اشاره کرد و گفت: مگر می شود با شیطان مذاکره کرد. ترامپ معاویه زمان است بلکه بدتر از معاویه.

وی یادور شد که مقام معظم رهبری فرمودند: به علت وجود استدلال های دقیق و تجربه گذشته و ضررهای فراوان نمی شود با یک رژیم متقلب و زورگو مذاکره کرد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: چرا بعضی از افراد و مسئولین این استدلال ها را ندیده اند و نفهمیده اند و آمریکا و مذاکره با او را پادزهر مشکلات می دانند؟ مگر رهبری نفرمودند که مذاکره با رژیم زورگو و پر توقع آمریکا وسیله ای برای رفع یا کاهش دشمنی نیست، بلکه ابزاری برای رسیدن به هدف خود و دشمنی بیشتر با ایران است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در ادامه گفت: اینکه چرا آمریکا نمی تواند با ایران وارد جنگ‌ بشود را امام خامنه ای به خوبی معین و مشخص فرمودند و آن اقتدار نظامی ایران است و شرط اصلی مذاکره را اقتدار در عرصه های مختلف؛ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دانسته.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: آنچه باعث شد آمریکا در برجام از ایران امتیاز نقد بگیرد و وعده نسیه بدهد، دقت نکردن به خطوط قرمزی بود که رهبری تعیین کرده بودند.

رهبری شرط های ۹گانه تعیین کردند، یکی از آن شروط این بود که مذاکره کتبی باشد و رئیس جمهور آمریکا شخصا امضاء کند که متاسفانه چنین نشد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به نامه آیت الله لاریجانی به رهبر معظم اشاره کرد و گفت: طرح ریزی و ساز و کاری ویژه برای مبارزه با اخلال گران اقتصادی بیان و مشخص شده بود و حکم جدید رهبری، قوه قضائیه را در موقعیت ممتاز و ویژه قرار داد و از طرفی انتظارات مردم از این قوه را چند برابر کرده است.

امام جمعه شهرامام(ره) به حمله جت های سعودی در ۱۸ مرداد به اتوبوس حامل دانش آموزان و یک بازار محلی در صعده یمن اشاره کرد و گفت: آمریکا ایران را متهم کرده است که حمایت از یمنی ها باعث چنین حملاتی شده است.

خوب باید پرسید شما چرا از ظالمی همچون خودتان حمایت می کنید؟ این حملات نشانه شکست آل سعود است که بعد از سه سال نتوانسته موفق بشود.

امام جمعه شهرامام(ره) به سالروز شهادت امام باقر(ع) نیز اشاره کرد و ضمن عرض تسلیت گفت: امام باقر(ع) بنیانگذار نهضت بزرگ علمی جهان تشییع است، این امام عزیز مبارزه جدی با مخاطرات فکری و فقهی را پیش گرفتند و همچنین در مقابل فرقه گرائی در جامعه ایستادند.

وی به فرا رسیدن روز عرفه نیز اشاره کرد و بیان داشت که روز طلب مغفرت و نیایش با انبیاء و اولیای الهی است. دعای عرفه مشتمل بر مهم ترین اصول اعتقادی و تعالیم اصیل اسلامی می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به عید قربان اشاره کرد و گفت: عید قربان عید عبادت و بندگی است.

وی به سالروز شهادت حضرت مسلم(ع) در کوفه نیز اشاره کرد و گفت: مسلم شهید خدعه و خیانت است. او تربیت یافته خاندان رشادت و شجاعت است. تطمیع و استحاله ی فکری و عقیدتی ابن زیاد ملعون باعث شد که مسلم تنها بماند که البته این نوع تفکر و حیله و نیرنگ ها را امروزه نیز دشمنان به کار می بندند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به ۳۱مرداد روز صنعت دفاعی و روز تاسیس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اشاره کرد و گفت: یکی از ثمرات پیروزی انقلاب اسلامی تحول در صنعت دفاعی کشور است که سبب اقتدار نظام خواهد شد. باید توجه داشت آنچه سبب تامین امنیت کشور می شود اقتدار کشور است.

وی به ۳۱ مرداد سالروز به آتش کشیدن مسجد الاقصی و روز جهانی مسجد اشاره کرد و گفت: مساجد کانون اتحاد مسلمین و مومنین باید باشند و این کاری که رژیم اشغالگر انجام داد در سال ۴۸ نشانه توحش او بود.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به ۲۸مرداد و کودتای آمریکائی-انگلیسی برای باز گرداندن شاه به ایران اشاره کرد و بیان داشت که آمریکا با خیانت به دولت ملی عبرتی برای امروز باقی گذاشت و ثابت کرد که نمی توان به او اعتماد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به ۲۶مرداد سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی اشاره داشت و گفت: ورود آزادگان و جشن ملت ایران برای پیروزی در جنگ خط بطلانی بر تحلیل هایی بود که ملت ایران را در جنگ شکست خورده معرفی می کرد.

آزادگان اسوه مردانگی و ولایت مداری هستند، آنانکه در چنگال دشمن گرفتار شدند و شکنجه ها را تحمل کردند ولی دست از ولایت نکشیدند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به ۱شهریور شهادت سید اسدالله لاجوردی نیز اشاره کرد و گفت: لاجوردی صاحب بصیرت و نفاق شناس بود که همه مسئولین باید از این صفات برخوردار باشند.
+ 3 = 7