نماز عبادی سیاسی جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین باشکوه نماز جمعه شهرامام(ره) با حضور مردم متدین و ولایت مدار به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) درمصلای این شهر برگزار شد.

 

  خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نماز جمعه امروز بعد از حمد الهی و درود بر خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام و سفارش به رعایت تقوای الهی، به مساله اخلاق اشاره کرد و گفت‌: اخلاق بهترین سرمایه هر شخص می تواند باشد. انسان اگر متخلق به اخلاق نیکو و حسنه نباشد در تمام مراحل زندگی و کسب و کار خود عقب می ماند و شکست می خورد و جامعه از او بیزار خواهند شد.

خداوند تبارک و تعالی برای حفظ کرامت و عزت انسان، الگو ها و اسوه هائی برای او فرستاده و معرفی کرده است، یکی از الگوهای اخلاقی برای همه انسانها بخصوص مومنین، پیامبر اکرم(ص) می باشد که خداوند در سوره احزاب آیه ۲۱ «لقد کان لکم فی رسول الله اسوة حسنه» و در سوره قلم آیه ۴ به پیامبر(ص) فرموده «وانک لعلی خلق عظیم» و همانا تو دارای خُلق عظیم هستی. پس بهترین شخص که می تواند برای جامعه الگو باشد پیامبر(ص) است.

باز می بینیم خداوند رمز جمع شدن مردم حول پیامبر را داشتن اخلاق نیکو دانسته است، آنگونه که در سوره آل عمران آیه ۱۵۹ میفرماید «ولو کنت غلیظ القلب لانفضوا من حولک» بایدانسان مومن دقت کند و ببیند راه ها و رموز موفقیت چیست؟ چگونه می تواند در دلها جا بگیرد و محبوب خداوند و مردم شود.

پیامبر(ص) بهترین افراد جامعه را انسانهایی دانسته که با مردم الفت می گیرند و الفت پذیر هستند و کسانی را که اهل الفت پذیری نیستند افرادی دانسته که خیری و منفعتی در آنها نیست.

رسولُ اللّه ِ صلى الله علیه و آله: خِیَارُکُمْ أحاسِنُکُمْ أخْلَاقا ، الّذِینَ یَألَفُونَ وَیُؤلَفُونَ.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: بهترین شما خوش خوترین شماست؛ آنان که الفت مى گیرند و الفت مى پذیرند.

رسول اکرم(ص): خَیْرُ المُؤْمِنِینَ مَنْ کَانَ مَأْلَفَةً لِلْمُؤْمِنِینَ ، وَلَا خَیْرَ فِیْمَنْ لَا یُؤلَفُ وَلَا یَألَفُ .

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: بهترین مؤمنان کسى است که مؤمنان به او الفت مى گیرند ، و در کسى که با دیگران الفت نگیرد و دیگران نیز با او الفت نیابند خیرى نیست.

ولی باید به این مساله مهم نیز توجه کنیم که به دست آوردن دلها و تالیف قلبها کار آسان و ساده ای نیست، گاهی باید سالها زحمت کشید و هزینه های زیاد کرد تا در کار خود موفق بشویم.

حضرت علی علیه السلام می فرمایند: إزَالَةُ الرَّوَاسِی أسْهَلُ مِنْ تَأْلِیفِ القُلُوبِ المُتَنَافِرَةِ .

از جاى کندن کوههاى استوار آسانتر است تا الفت دادن دلهاى از هم رمیده.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم بعد از حمد پروردگار و درود بر خاندان عصمت و طهارت علیه السلام و سفارش مجدد به رعایت پرهیزگاری به چندین موضوع و مساله اشاره کرد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به فساد و فساد ستیزی اشاره کرد و گفت‌: فساد ستیزی باید ریشه ای دنبال شود و این اقدام نیازمند قاطعیت و جدیت لازم است که مسئولین امر باید داشته باشند، باید همه به این نکته توجه کنند که مبارزه با فساد افتخاری برای نظام اسلامی است نه عامل شرمساری.

وی یاد آور شد که اگر مسئولین در مساله واجب فساد ستیزی از سیاسی کاری و جناح بازی پرهیز کنند، موفق خواهند شد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: بعد از اینکه ترامپ دیوانه خروج از برجام را اعلام کرد و بعد از شروع جدید تهدیدها و تحریمهایی که نسبت به ایران داشت، بعضی از زالو صفتان فرصت طلب وارد میدان اقتصادی شده و آرامش بازار و مردم را به هم‌ زدند، خروج از برجام باعث شد عده ایی چهره ی واقعی خود را نشان بدهند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در ادامه گفت: اکنون که مردم دچار مشکلات اقتصادی شده اند، باید دولت با دقت سیاستهای ارزی خود را اجرا کند و مراقبت از جلوگیری افزایش فشار بر زندگی مردم و مساله هدایت نقدینگی را بسیار مهم بداند. مسئولین و دولتمردان بدانند که مردم از تصمیمهای مدبرانه و حساب شده حمایت می کنند و نیز بدانند گره زدن همه مشکلات مردم به خارج از کشور یک فریب و دروغ است.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: امروزه طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، نظام اسلامی یکی از سخت ترین گردنه های تاریخی خود را می گذراند و در یک جنگ همه جانبه در مقابل دشمن ایستادگی کرده؛ تعبیر رهبر عزیز این است که فرمودند اگر بخواهیم جبهه ی امروز دشمن علیه جمهوری اسلامی را در صدر اسلام مشابه سازی کنیم، می شود جنگ احزاب، آنچه در این جنگ باعث پیروزی شد، مقاومت و ایستادگی بود.

امام جمعه شهرامام(ره) در باره نقشه جدید آمریکا که مقام معظم رهبری در حرم امام(ره) به آن اشاره کرده بودند، گفت: نفش خواص و نخبگان و معتمدین برای خنثی کردن این نقشه بسیار اهمیتدارد.

روشنگری و تبیین شرایط کشور و تبیین نقشه های دیگر دشمن و همچنین شرح دادن توانمندی های نظام اسلامی در مقابل دشمن و تاکید بر حفظ وحدت و انسجام داخلی از وظایفی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: آنچه باعث دلگرم شدن مردم‌ و مایوس شدن دشمن می شود، عملکرد خوب دولتمردان و حضور آنها در بین مردم است.

وی همچنین به روز مقاومت اسلامی و سالروز پیروزی حزب الله لبنان در جنگ‌ ۳۳روزه با اسرائیل اشاره کرد و گفت: این نبرد حق علیه باطل بود. حزب الله ثابت کرد که این خیال خامی بیش نیست که اسرائیل شکست ناپذیر است، بلکه با توکل به خداوند می توان دشمن را شکست داد.

وی به ۲۱مرداد روز حمایت از صنایع کوچک نیز اشاره کرد و گفت‌: این بنگاه ها و نهادهای محدود اقتصادی هستند که سبب تقویت چرخه اقتصاد می شوند. براساس آمار کمیسیون اروپا در پنج سال منتهی به ۲۰۱۲میلادی هشتاد درصد از خلق فرصت های شغلی جدید در اتحادیه اروپا برعهده این بنگاه ها بوده است.

امام جمعه شهرامام(ره) به اول ذیحجه سالروز ازدواج آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) اشاره کرد و گفت: در زندگی باید اهل بیت علیه السلام را الگو قرار داد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. زن و مرد در کنار هم مکمل یکدیگر هستند و سبب کمال هم خواهند شد.

وی گفت: جهیزیه زیاد و مهریه سنگین باعث عدم ازدواج جوانان خواهد شد. قبل از هر چیز دین و مسائل اخلاقی در ازدواج ها باید مورد نظر قرار گرفته شود.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سی ذیقعده سالروز شهادت امام جواد(ع) نیز اشاره کرد و ضمن گفتن تسلیت، مطالبی را درباره آن حضرت بیان کردند.
+ 9 = 14