نماز عبادی سیاسی جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

 به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین باشکوه نماز جمعه شهرامام(ره) با حضور مردم متدین و ولایت مدار به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) درمصلای این شهر برگزار شد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نماز جمعه بعد از حمد و ثنای الهی و سلام و درود به اهل بیت(ع) و سفارش به رعایت تقوا به نعمت ایمان و راه های تکمیل و حفظ آن اشاره کرد.

ایشان با اشاره به آیه ۲۵۷ از سوره بقره که خداوند میفرماید «الله ولى الذین امنوا. یخرجهم من الظلمات ال النور» خداوند ولى مومنین است آنها را از تاریکی ها به نور و روشنایی خارج می کند و هدایت میفرماید؛ گفت از فواید ایمان خروج و نجات از ظلمات است و اینکه انسان در نگاه رحمت خداوند قرار می گیرد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به راه های کامل کردن ایمان اشاره کرد و گفت: پیامبر(ص) در حدیثی چنین فرموده که «ثلاثه من کن فیه یستکمل ایمانه، رجل لایخاف فی الله لومه لائم ولا یرائى بشی من عمله و اذا عرض علیه امران احدهما للدنیا والاخر للاخره اختار امر الاخرة على الدنیا» و «لایستکمل عبد الایمان حتی یحب لاخیه مایحب لنفسه وحتی یخاف الله فی مزاحه و جده» سه چیز است در هر کسی باشد ایمانش کامل خواهد شد:

۱-کسی (مردی) که در راه خدا از سرزنش هیچ نکوهشگری نهراسد و نترسد.

۲-ودر هیچ یک از اعمالش ریا نباشد.

۳-و اگر دو کار بر او عرضه شد که یکی برای دنیا و دیگری برای آخرت است، کار آخرت را بر دنیا ترجیح دهد و فرموده که ایمان بنده ای کامل نمی شود مگر آنچه برای خودش دوست دارد برای برادرش نیز بخواهد و خداوند را در شوخی و جدی بودن در نظر بگیرد.

امام جمعه شهرامام(ره) در ادامه گفت از عوامل حفظ ایمان و کامل شدن آن داشتن اخلاق نیکو و پسندیده است. حضرت علی(ع) می فرماید کاملترین شما از نظر ایمان خوش اخلاق ترین شما می باشد «اکملکم ایمانا احسنکم خلقا» و همچنین امام صادق(ع) شرط رسیدن به ایمان کامل را سه چیز دانسته است؛ تفقه در دین و شناخت آن و میانه روی در معیشت وزندگی اینکه نه بخیل باشد و نه اهل تبذیر و صبر بر ناملایمات و سختیها «لایستکمل عبد حقیقة الایمان حتی تکون فیه ثلاث خصال الفقه فی الدین وحسن التقدیر فی المعیشه والصبر على الرزایا».

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: اگر انسان ایمان ضعیف و ناقصی داشته باشد همین باعث می شود که گرفتار دام شیاطین شود و این ایمان ناقص او را به جهنم گرفتار کند. انسانهایی که ایمان خود را قوی می کنند و حافظ آن هستند، همین ایمانشان شعله های آتش جهنم را خاموش خواهد کرد، همانگونه که پیامبر(ص) فرموده که در روز قیامت جهنم به مومن میگوید از من بگذر و عبور کن زیرا نور ایمان تو شعله های من را خاموش کرده است «جز یا مومن فقد اطفأ نورک لهبی».

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام درخطبه دوم نماز جمعه امروز شهرامام(ره) ضمن سفارش مجدد به رعایت تقوای الهی به مناسبت هایی اشاره کرد.

ایشان به دیدار مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای با مسئولان وزارت اطلاعات اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار، سربازان گمنام امام زمان(عج) را به معنی واقعی کلمه مصداق مومنین در آیه ۶۲ سوره انفال دانستند که خداوند درباره آنها می فرماید «هو الذی ایدک بنصره و بالمومنین» اوست کسی که تو را به نصرت خود و به وسیله مومنان تقویت و یاری نمود.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: رهبر انقلاب در این دیدار اعتماد به نفس در وزارت اطلاعات را سبب موفقیت سربازان گمنام در مقابله با گروههای تروریستی و نفوذ دشمن دانستند و باقی ماندن نظام و انقلاب را مرهون تلاش و فداکاری های این عزیزان دانستند.

همچنین رهبر انقلاب بر ابعاد جنگ بزرگ دشمن علیه نظام اسلامی و غفلت نکردن در این جنگ تاکید کردند و به عرصه های پنجگانه این جنگ اشاره کردند‌ و تاکید کردند که از این ها غفلت نکنیم، که این عرصه ها عبارتند از:

۱-نفوذ و سرقت اطلاعات

‌۲-تغییر محاسبات مسوولین و تصمیم گیران

۳-تغییر باورهای مردم

۴-ایجاد نابسامانی اقتصادی

۵-ایجاد آشفتگی امنیتی.

وی گفت: ما باید قدر دان زحمات این سربازان گمنام امام زمان(عج) باشیم و بدانیم آنچه باعث جلوگیری از نفوذ وابستگان به غرب و بیگانگان و تفکرات منحرف در نظام جمهوری اسلامی شده است زحمات این سربازان بی نام و نشان و گمنام است.

امام جمعه شهرامام(ره) به سالروز ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان اشاره کرد و گفت: باید توجه ویژه ای به نسل جوان داشته باشیم، نسل جوان و این خیل عظیم جوانان مومن را مقام معظم رهبری جزو معجزات انقلاب دانسته اند، جوانان در موفقیت اسلام نقش مهمی را ایفاء کردند.

وی گفت: پیامبر اکرم(ص) فرمودند: جوانها بودند که با من هم پیمان شدند، اینکه روز میلاد حضرت علی اکبر(ع) را روزجوان نامیده اند جایگاه جوانان و اهمیت آنها را می رساند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: علی اکبر(ع) شخصیت فقیه و شجاعی است که برخوردار از اخلاق نبوی بود، همان طور که امام حسین(ع) او را معرفی می فرماید که اشبه الناس به رسول الله(ص) است؛ شخصیتی که وقتی خود را در مسیر حق می بیند دیگر ترس و هراس از مرگ ندارد.

امام جمعه شهرامام(ره) به فرا رسیدن میلاد امام زمان(عج) نیز اشاره کرد و گفت: امام زمان عج بقیه الله است که برای تحقق عدالت و ایجاد و گسترش قسط و عدل خواهد آمد وظیفه همه انسانهایی که انتظار حضرت را می کشند این است که زمینه ظهور را فراهم کنند‌.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: از عواملی که باعث می شود زمان غیبت طولانی تر شود عدم ایجاد اخوت و برادری بین مومنین است، چرا که خود حضرت به شیخ مفید(ره) فرمودند: اگر شیعیان ما دلهایشان یکی می شد ما می آمدیم. روز میلاد حضرت روز جهانی مستضعفین نامگذاری شده زیرا خداوند حکومت الهی را برای مستضعفین قرار داده است که در روایات و تفاسیر مستضعفین مشخص شده اند که چه کسانی هستند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سالروز شهادت شهید مطهری و روز معلم اشاره کرد و گفت: شهید مطهری یکی از سرمایه های ارزشمند انقلاب و نظام بود که توسط کوردلان به شهادت رسید. شخصیتی که امام راحل آن را حاصل عمر خویش دانستند.

وی گفت: این روز را روز معلم نامگزاری کرده اند. معلم جایگاه والایی دارد؛ پیامبر(ص) فرموده من به عنوان معلم به بعث رسیده ام، تربیت جامعه به عهده معلم است، معلم همانند یک شمع و چراغ هدایت است که راه درست و صحیح را به انسانها نشان می دهد. معلمی همانگونه که امام(ره) فرمودند شغل انبیاء(ع) است.‌

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به تخریب جایگاه نیروی انتظامی توسط عده ای از خدا بی خبر در فضاهای مجازی اشاره کرد و گفت: اینگونه تخریبها توسط افراد بی بند و بار و از خدا بی خبر، آب در هاون کوفتن است. تخریب نیروی انتظامی مساوی با بی ثبات سازی محیط داخلی می باشد که این از طرحهای آمریکا و اسرائیل غاصب و گاو شیرده آمریکا عربستان سعودی است.

وی گفت: اگر امروز کشور دارای امنیت است به خاطر وجود این عزیزان زحمتکش می باشد که متاسفانه بعضی هیچ کاری جز تخریب این افراد ندارند.

وی یاد آور شد که همه باید بدانیم دشمن همچون سالهای گذشته در سال ۹۷ نیز تهدیداتی علیه ایران و ملت غیور ایران در نظر گرفته است، تهدیدات سیاسی، تضعیف رهبری و شکست قداست این جایگاه رفیع. دامن زدن به آشوبها و شورشها، منفعل سازی نیروهای انقلابی نسبت به هنجار شکنان، تهدیدات فرهنگی، تهدیدات اجتماعی مثل اعتیاد، حاشیه نشینی، طلاق، تهدیدات اقتصادی و تهدیدات فضای مجازی که می طلبد همه باید در مقابل این تهدیدات شجاعانه ایستادگی کنند و ضعف از خود نشان ندهند و گوش به سخنان بی اساس دشمن ندهند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به روز جهانی کار و کارگر اشاره کرد و گفت: کارگران سرمایه این کشور هستند، اگر بخواهیم اقتصاد قوی داشته باشیم باید برای کارگران اهمیت ویژه ای قایل باشیم و آنها را حمایت کنیم. حمایت از کارگر ایرانی مساوی است با حمایت از کالای ایرانی. وقتی به کارگر اهمیت داده شود‌ او نیز در کار خود صادق تر خواهد بود.

وی به روز شوراها نیز اشاره کرد و این روز را به برادران و خواهرانی که در این جایگاه خدمت می کنند تبریک گفت و موفقیت بیشتر را از خداوند برایشان طلب کرد.

امام جمعه شهرامام(ره) به روز ملی خلیج فارس نیز اشاره کرد و گفت به همت همه خدمتگزاران به این نظام خلیج فارس تا ابد خلیج فارس باقی خواهد ماند.

وی به جنایات جدید سعودی ها در یمن اشاره کرد و گفت در سوم اردیبهشت با حمله هوایی که عربستان به یمن داشت یک عروسی را بدل به عزاء کرد و حدود ۸۰نفر را به شهادت رساند، این حملات وحشیاته مسلما از طرف آمریکا و اسرائیل حمایت و تایید می شود، زیرا بن سلمان برای رسیدن به تاج وتخت دست به هر کاری میزند، یکی از آن کارها ‌عادی سازی روابط تلآویو و ریاض است و این شرط رسیدن به تاج و تخت می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سخنان وزیر محترم ارشاد در آئین پایانی سی و ششمین جشنواره فجر اشاره کرد و گفت: جناب وزیر چنین گفته که اهل قلم و شاعران و هنرمندان و سینماگران چهره واقعی ایران را در جهان معرفی کرده اند، باید بگویم بعضی از هنرمندان و بعضی از سینماگران و بازیگران چنین کاری کرده اند، ولی متاسفانه بعضی از بازیگران‌ و سینماگران خود مروج فحشا و بی حجابی و سگ بازی و بی بند باری هستند که گاهی با پوشش نامناسب و زننده در جشنواره ها شرکت می کنند. آنهایی که چهره ایران را به خوبی معرفی کردند و باعث عزتمندی کشور شده اند؛ شهداء و جانبازان و خانواده های آنها هستند، شهداءمدافع حرم هستند و رزمندگانی که شب و روز از اقتدار و عزت و شرافت میهن حفاظت می کنند.

امام جمعه شهرامام(ره) در پایان به عدم‌ توجه به بعضی از کارگران توسط بعضی ادارات و ارگانها اشاره کرد و‌ گفت: گاهی چند ماه حقوق کارگران‌ پرداخت نمی شود، طوری که وقتی کارگری ما را می بیند گلایه می کند و می خواهد که دادش را به گوش مسئولین برسانیم، وقتی شکم کارگر خالی باشد و حقوقش به موقع پرداخت نشود نباید توقع داشته باشیم که اقتصاد مقاومتی محقق شود.

وی در پایان گفت: توجه به کارگر سبب رشد و پیشرفت اقتصاد خواهد شد.
3 + 1 =