نماز عبادی سیاسی جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷

 به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین باشکوه نماز جمعه شهرامام(ره) با حضور مردم متدین و ولایت مدار به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) درمصلای این شهر برگزار شد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نماز جمعه امروز بعد از حمد الهی و سفارش به رعایت تقوا به مساله زکات و اهمیت آن اشاره کرد و گفت: از مسائلی که خداوند در قرآن به آن اشاره فرموده زکات است در سوره توبه آیه ۱۰۳ میفرماید «خذ من اموالهم صدقه تطهرهم وتزکیهم بها و صل علیهم ان صلاتک سکن لهم والله سمیع علیم» از اموال آنان صدقه (زکات) بگیر تا به این وسیله آنان را پاک کنی و پرورش دهی و هنگام گرفتن صدقه برای آنان دعا کن که دعای تو ایشان را آرامش می بخشد و خداوند شنوا و دانا است. در سوره بقره آیه ۱۱۰ میفرماید «وأقیموا الصلاة واتوا الزکوة وما تقدموا لانفسکم من خیر تجدوه عندالله ان الله بما تعملون بصیر» و نماز را به پا دارید و زکات بدهید و هرآنچه از قبل برای خود می فرستید آن را نزد خدا خواهید یافت، همانا خداوند به آنچه می کنید بصیر و آگاه است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: انسان هایی که اقامه نماز می کنند اگر زکات بر آنها واجب شد نباید از دادن زکات پرهیز کنند، همانگونه که در زیارت امام حسین علیه السلام می خوانیم که «اشهد انک قد اقمت الصلاة و اتیت الزکوة» شهادت می دهم که اقامه نماز کردی و زکات دادی. در روایت است افرادی که اقامه نماز می کردند ولی زکات واجب را پرداخت نمی کردند، پیامبر(ص) برای تادیب آنها اجازه نداد در کنار دیگر مسلمانان در مسجد بمانند وقتی از او علت را پرسیدند فرمود چون آنها دستور پروردگار را کاملا انجام ندادند، نماز خواندند ولی زکات را پرداخت نکردند.

وی گفت: از اسباب قبولی نماز دادن زکات است و از اسباب قبولی زکات داشتن ورع و تقوای الهی است. علی علیه السلام میفرمایند «لا صلاة لمن لا زکاة له ولا زکوة لمن لا ورع له» نماز کسی که زکات ندهد و زکات کسی که خداترس نباشد قبول نیست زیرا طبق آیه قرآن داشتن تقوا شرط قبولی اعمال است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: آنچه را خداوند واجب و یا حرام ‌دانسته دارای علت و دلیل است. در باره وجوب زکات، امام علی علیه السلام میفرماید «انما وضعت الزکوة اختبارا للأغنیاء و معونة للفقراء ولو ان الناس ادوا زکاة اموالهم ما بقى مسلم فقیرا محتاجا ولأستغنى بما فرض الله عزوجل له وان الناس ماافتقروا ولاحتاجوا ولا جاعوا ولا عروا الا بذنوب الأغنیاء» همانا زکات قرار داده شد و واجب شد تا سبب امتحان ثروتمندان  شود و کمک به فقراء گردد و اگر مردم زکات اموال خود را می دادند  هیچ مسلمان فقیر و محتاجی باقی نخواهد ماند زیرا با زکات‌ از فقر به غناء خواهد رسید و همانا مردم فقیر و نیازمند و گرسنه و عریان نخواهند شد مگر به خاطر گناه اغنیاء (ندادن زکات).

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: با دادن زکات واجب جلوی فقر و فساد و دزدی و ظلم گرفته خواهد شد زکات سبب با برکت و زیاد شدن اموال می گردد. امام باقر علیه السلام میفرماید در بین سخنان پیامبر(ص) چنین یافتیم که فرموده: اگر مردم منع زکات کنند، زمین برکت خود را در زراعت و ‌معادن و ثمرات  از آنها منع خواهد کرد.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه دوم به مسائل و مناسبت هایی اشاره کردند.

ایشان به سالروز ولادت حضرت امام حسین علیه السلام و دیگر اعیاد شعبانیه، ولادت  حضرت عباس علیه السلام و ولادت امام سجاد علیه السلام اشاره کردند وگفتند: احادیث و روایات فراوانی درمورد  امام حسین(ع) بیان شده. پیامبر اکرم(ص) رستگاری و سعادت و شفاء و بابرکت شدن عمر و زندگی را از وجود امام‌حسین(ع) دانسته. امام صادق(ع) در حدیثی می فرمایند «من اراد الله به الخیر قذف فیرقلبه حب الحسین وحب زیارته» هرکسی که خداوند بخواهد خیر را به او بدهد، محبت و دوستی امام حسین(ع) و محبت به زیارتش را در دل آن شخص قرار می دهد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: این‌روز را به نام‌ روز پاسدار نامگذاری کرده اند که به همه سپاهیان عزیز تبریک عرض می نمایم.

وی گفت: سپاه وسپاهیان عزیز جایگاه ویژه ای در نظام مقدس اسلامی دارند. امام راحل(ره) بارها  در سخنان خود به جایگاه و منزلت سپاهیان اشاره کرده اند در صحیفه جلد ۱۳ صفحه ۴۵۱ می فرمایند پاسدارانی که برای خدا خدمت می کنند ارزش آنها از نماز بیشتر است و ارزش مسلسل آنها از قلم درآن وقت بیشتر خواهد شد. شاید سوال شود چرا از نماز مهم تر؛ زیرا این عزیزان با زحماتی که متحمل می شوند و از خاک وطن و ناموس امت اسلام دفاع می کنند و ثابت کرده اند که در خط ولایت هستند. گاهی پیش می آید که  افرادی نماز بخوانند و وطن فروش باشند و در مقابل ولایت ایستادگی کنند مثل منافقین وطن فروش و مثل کوفیان که به امام‌حسین(ع) گفتند نمازی که بخوانی مقبول نیست. امام راحل(ره) در فرمایش دیگری چنین فرموده اند: اگر سپاه نبود کشور هم نبود؛ منظور نبودن کشوری مقتدر و عزتمند است. سپاه سبب عزتمندی و اقتدار کشور بوده و امروزه نیز هست. سپاه در بر چیدن طومار گروه های تروریستی و تجزیه طلب و در زمان جنگ به خوبی به وظیفه خود عمل کرد و موفق شد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) همچنین ولادت حضرت عباس(ع) را تبریک گفت و خاطر نشان کرد، شخصیت حضرت عباس(ع) شخصیتی است که در زیارتش او را به عنوان عبد صالح معرفی کرده اند زیرا مطیع ولایت بود و در خط ولایت باقی ماند. کسی که در زیارتش آمده خداوند لعنت کند کسانی را که با کشتن تو حرمت اسلام را شکستند و پرده دین را پاره کردند.

وی ادامه داد این روز به نام جانباز نامگذاری شده، جانبازانی که اگر نبودند خیلی از مسئولین و صاحبان منصب الان این جایگاه را نداشتند. ما هیچ وقت نمیتوانیم قدردان زحمات این عزیزان باشیم.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: جانبازان پرچمداران عزت و شرافتند؛ مانده اند تا راه را از بی راهه به ما نشان دهند و‌ثابت کنند عمارگونه درخط ولایتند.

امام‌جمعه شهرامام(ره) ‌به ولادت امام‌سجاد(ع) نیز اشاره کرد و ‌گفت: ‌دو کتاب ارزشمند این امام‌ عزیز صحیفه سجادیه و رساله حقوق هستند که سرمایه معنوی برای جامعه می باشند.

وی به سالروز تاسیس سپاه پاسداران و سالروز اعلام انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: انقلاب فرهنگی به خاطر اهمیت ویژه ای که دارد ازآن به انقلاب سوم یاد می کنند. مساله فرهنگ برای نظام و انقلاب از مهمترین موضوعات اساسی و بنیادین است، بعد از انقلاب امام راحل در اندیشه فرهنگ اسلامی بود لذا دستور به تاسیس  انقلاب فرهنگی دادند تا اساتید و دانشجویان و دانشگاه ها اسلامی شود. ولی سوال این است که آیا دانشگاه امروزه اسلامی است ؟ و اگر هست به چه اندازه و اگر نیست چرا ؟

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به ۵ اردیبهشت روز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس اشاره کرد و ‌گفت: یکی از اهداف آمریکا از این حمله، آزاد کردن گروگان ها که درتسخیر لانه جاسوسی دستگیر شده بودند  بود و به دست آوردن آبروی از دست رفته خود بود آمریکایی ها آن را شکست بزرگ ‌می نامند، خداوند با فرستادن شنها آنها را مفتضح کرد و این نشانه ای بود که نگاه خداوند بر امت اسلام است که امام فرمود شنها مامورخدا بودند.

وی گفت: بعد ازشکست، شهید منتظرالقائم که برای جمع آوری اسناد و حفاظت از مدارک به جا مانده آمده بود به خاطر خیانت بنی صدر وطن فروش که دستور داده بود آنجا بمباران شود به شهادت رسید.

امام جمعه شهرامام‌(ره) به ارتقاء در جه سردار حاج ‌حسن شاهوارپور به سرتیپی توسط رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: ایشان از افتخارات کشور و استان و شهرستان دزفول و بخصوص بخش مرکزی و شهر صفی آباد می باشند که البته انسان وقتی به درجه و شرافت و مقام خاص می رسد، دیگر مختص به یک قوم ‌و شهر نیست بلکه برای امت اسلام است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در پایان با انتقاد و گله ای که رسانه عماریون از  بعضی  ادارات همچون ارشاد اسلامی  و اداره ورزش داشتند اشاره کرد و‌ گفت: این عزیزان گله مندند که چرا برای پوشش خبری آنها را دعوت نمی کنند، همانطوری که فرمانداری و جاهای دیگر از آنها دعوت می کنند.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: البته بنده از قانون رسانه اطلاع چندانی ندارم، فقط خواستم گله این عزیزان را به گوش مسئولین امر برسانم تا انشاالله سبب دلگرمی این عزیز ان که زحمات زیادی برای رساندن اخبار می کشند بشود.
3 + = 9