نماز عبادی سیاسی جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین باشکوه نماز جمعه شهرامام(ره) با حضور مردم متدین و ولایت مدار به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) درمصلای این شهر برگزار شد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین در خطبه اول به مساله محاسبه نفس اشاره کرد و گفت: خداوند در آیات زیادی به حساب نفس اشاره فرموده؛ در سوره حشر آیه ۱۸ چنین فرموده (یا ایهاالذین امنوا اتقواالله ولتنظر نفس ما قدمت لغد واتقواالله ان الله خبیر بما تعملون) ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا بترسید و هر کسی باید با دقت و تأمل بنگرد که برای فردای خود چه چیزی پیش فرستاده و از خدا بترسید یقینا خداوند به آنچه انجام میدهید آگاه است.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: لازمه دقت و تامل کردن محاسبه نفس است انسان وقتی خود را مورد محاسبه قرار داد میتواند به ضعف های خود پی ببرد و آنها را برطرف نماید. انسانی که نفس خویش را مورد محاسبه قرار دهد، محاسبه ی سنگینی در قیامت نخواهد داشت. پیامبر اکرم(ص) در حدیثی چنین فرموده (حاسبوا انفسکم قبل ان تحاسبوا وزنوها قبل ان توزنوا وتجهزوا للعرض الاکبر) نفس خویش را محاسبه کنید قبل از اینکه مورد حساب قرار بگیرید و آن را وزن کنید (ببینید وزنه ایمان و تقوای شما چقدر سنگین است) قبل از اینکه وزن شوید وتوشه ای و جهازی آماده کنید برای روز حساب بزرگ قیامت. این سفارشات برای این است که انسان عزت و شرافت خویش را ازدست ندهد و همیشه در مسیر ایمان بماند.

امام سجاد(ع) میفرماید (ابن آدم انک لاتزال بخیر ما کان لک واعظ من نفسک وما کانت المحاسبة من همک) ای فرزند آدم تو همیشه در خیر و خوبی هستی تا زمانی که یک واعظ در درون خویش داشته باشی و در تلاش محاسبه نفس خویش باشی.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: اگر انسان غافل از محاسبه نفس خویش شود؛ کم کم از اهلبیت(ع) جدا خواهد شد و در دام شیاطین گرفتار میگردد.
امام کاظم(ع) میفرماید (لیس منا من لم یحاسب نفسه فی کل یوم فان عمل خیرا استزاد الله منه و حمد الله علیه وان عمل شیا شرا استغفرالله وتاب الیه) از ما نیست کسی که نفس خویش را روزانه مورد حساب قرار ندهد.
پس اگر کار خیری انجام داده از خداوند بخواهد که بیشتر بتواند اهل خیر باشد و شکر گزار خداوند باشد که توانسته اهل احسان شود و اگر عمل ناپسندی انجام داده استغفار نماید و از خداوند طلب بخشش کند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: نتیجه محاسبه نفس سعادت و رستگاری خواهد بود.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه دوم نماز جمعه بعد از حمد وثنای الهی و فرستادن درود وسلام به اهل بیت علیهم السلام و سفارش مجدد به رعایت تقوای الهی به چندین مساله اشاره کردند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به ۲۵رجب سالروز شهادت امام کاظم(ع) اشاره کرد و گفت: وجود مقدس امام کاظم که دیروز مصادف با روز شهادتشان بود، در کلام و فرمایشاتی که داشته اند راه رسیدن به کمال و عزتمندی ونجات از شیطان را به انسانها نشان داده اند.
در حدیثی به جناب هشام فرموده (یا هشام ان لقمان قال لابنه تواضع للحق تکن اعقل الناس ان اادنیا بحر عمیق قد غرق فیه عالم کثیر فلتکن سفینتک فیها تقوی الله) ای هشام همانا لقمان به فرزندش چنین گفت که در مقابل حق متواضع باش عاقل ترین انسانها خواهی شد. همانا دنیا اقیانوسی است که خیلی ها در آن غرق شدند پس کشتی نجات تو در این اقیانوس تقوای الهی و پرهیزگاری باشد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به فرا رسیدن بعثت پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و ضمن تبریک این عید بزرگ بیان داشت که هدف از بعثت انبیاء تربیت انسان بوده، انبیاء آمدند تا با ظلم مبارزه کنند و انسان را نجات دهند. خداوند در قرآن به بعثت پیامبر(ص) و علت بعثت اشاره فرموده است (هو الذی بعث فی الامیین رسولا منهم یتلوا علیهم آ یاته ویزکیهم ویعلمهم الکتاب والحکمه) در این آیه شریفه هدف از بعثت پیامبر(ص) را تلاوت آیات خداوند بر آن مردم و تزکیه و تعلیم کتاب و حکمت بیان شده.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: زمانی پیامبر(ص) به نبوت رسید که جامعه گرفتار جهالت و نادانی بود، پیامبر آمد تا غل و زنجیر جهالت را از وجود آنها باز کند و به انسانیت از دست رفته برگرداند. سخت ترین مبارزه پیامبر مبارزه با بدعتها و خرافات بود. مبارزه با جهالت ها و فساد و ظلم، متاسفانه بعد چهارده قرن از بعثت پیامبر(ص) باز جاهایی می بینیم که عده ای گرفتار جهالت مدرن شده اند اگر چه خود را روشنفکر و متجدد میدانند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و روز نیروی زمینی اشاره کرد و پیشاپیش این روز را به همه ارتشیان عزیز تبریک گفت.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: ارتش غیور وظیفه سنگینی به عهده دارد که بحمدالله تا به امروز توانسته به خوبی به آن عمل کند. طبق اصل ۱۴۳ قانون اساسی وظیفه پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی نظام مقدس اسلامی ایران را ارتش به عهده دارد، علت نامگذاری این روز به روز ارتش از طرف امام راحل(ره) این بود که بعد از انقلاب اولین کاری که ارتش انجام داد درگیری با تجزیه طلبان و دشمنان ایران در ترکمن صحرا نزدیک مرز شوروی سابق بود. بعد از آن در کردستان و آذربایجان موفق شد که جلوی دشمن ایستادگی نماید. متاسفانه بعضی در داخل و خارج از کشور ارتش را دشمن مردم و برعلیه مردم معرفی میکردند و میخواستند که ارتش خود را از انقلاب و نظام جدا نماید در آن زمان شهید قرنی فرمانده ستاد مشترک بودند که از آن سمت استعفا دادند و متاسفانه بعد از یک ماه توسط کوردلان به شهادت رسیدند بعد از آن عده ای از ارتشیان و فرماندهان خدمت امام(ره) رسیدند و از امام خواستند، فرماندهی را خود ایشان به عهده بگیرد و در مقابل این نیرنگها چاره اندیشی بشود ‌امام یکی از تدابیری که اندیشید این بود که ۲۹فروردین را روز ارتش نامیدند ودر پیامی که دادند، فرمودند: ملت موظف به حمایت از ارتش میباشد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به دیدار نوروزی فرماندهان ارشد نیروهای مسلح با مقام معظم رهبری در ۱۹فروردین اشاره کرد و گفت: در این دیدار مقام معظم رهبری فرمایشات مهمی را بیان فرمودند و به مسائل مهمی اشاره کردند، در فرمایشات معظم له به عزت جمهوری اسلامی اشاره شد‌ و رهبری معظم این دوران را دوران عزتمندی جمهوری اسلامی دانستند همچنین به تهاجمهای بی سابقه غرب بر ضد نظام اسلامی و علت دشمنی با جمهوری اسلامی اشاره کردند. علت دشمنی را مقام معظم رهبری قدرت روز افزون نظام دانستند و اهداف دشمنی آمریکا و غرب نیز بیان شد که من جمله ی عللی که توسط امام خامنه ای بیان گردید این علل است:

۱-مهار قدرت موشکی و نظامی ایران از طریق قطع نامه ها و تشدید تحریمها.

۲-معرفی سپاه عزیز و مقتدر به عنوان تروریسم.

۳-ترس از نفوذ منطقه ای ایران و مهار آن.

۴-مهارپیشرفتهای علمی و هسته ای و برهم زدن وحدت وانسحام داخلی با حمایت از آشوبها و اغتشاشات و تضعیف موقعیت رهبری از طریق شبه پراکنی.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به جواب نامه ی اسماعیل هنیه که برای رهبری نوشته بودند اشاره کرد و گفت: ‌در این نامه اسماعیل هنیه به دسیسه های بزرگ و خطرناکی که علیه امت اسلامی و به ویژه قدس شریف در جهت نابودی مقاوت در جریان است اشاره کرده و اینکه با کنفرانس ریاض و سخنان ترامپ که ایران و حزب الله و حماس را دشمنان صف کشیده خود خوانده و عقیده ی او براینکه قدس پایتخت یهود است تاکید شده؛ امام خامنه ای در جوابی که نوشته اند نکات، توصیه ها و هشدارهایی را خطاب به حماس و گروه های مقاومت فلسطین و مسلمانان داشته اند ‌که توجه به آنها رمز پیروزی خداهد بود.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به مساله اقتصاد مقاومتی و توجه به کالای ایرانی نیز اشاره کرد و گفت: اگر آمریکا توانست صاحب اقتصاد برتر دنیا شود ‌چون اقتصاد مقاوتی را اجرا کرد، همچنین فرانسه در مصرف کالای داخلی تعصب داشت.

وی گفت: برای محقق شدن اقتصاد مقاومتی در کنار حمایت از کالای ایرانی باید استعدادها و ظرفیت های مغفول را شناسائی کرد و از آنها بهره برداری شود‌.

 امام جمعه شهرامام(ره) گفت: یکی از نشانه های غیرت ملی و حمیت وطنی تعصب داشتن در مصرف کالای داخلی می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه تیفور سوریه که منجر به شهادت عده ای از رزمندگان شد اشاره کرد و گفت: یقینا خون شهیدان پایمال نخواهد شد و انشاالله ذلت اسرائیل را خواهیم دید و روزی فرا میرسد که در تقویم نوشته میشود روز نابودی اسراییل.

امام جمعه شهرامام(ره) به مشکلات پیش آمده در شهرستان دزفول در روزهای گذشته اشاره کرد و گفت: متاسفانه در ایام عید و روزهای گذشته شاهد حرمت شکنی هایی از طرف بعضی افراد بودیم که به اسم دزفول و مردم شریفش تمام می شود که باید بگوییم چنین نیست و نباید باشد که هر کس هر غلطی در شهر انجام داد به اسم مردم شهر تمام شود.‌ در روز وفات حضرت زینب سلام الله علیها‌ پایکوبی و رقص مختلط صورت می گیرد که باید با این هنجار شکنان برخورد جدی شود.

کشف حجاب در کنار رودخانه توسط افراد بی بندبار و هنجار شکن، رقص و پایکوبی مختلط در شب شهادت امام کاظم علیه السلام، باید بگویم؛ دزفول جای بی غیرتان نیست.

دزفول کوچه کوچه آن بوی شهید و شهادت و شجاعت می دهد‌، آنهایی که می خواهند بوی تعفنشان و بی عفتی آنها دزفول و منطقه را بگیرد، بدانند موفق نخواهند شد.

وی گفت: امام جمعه محترم دزفول جناب حجت الاسلام والمسلمین قاضی بارها هشدار دادند و در پیام اخیرشان گفتند: اگر جلوی چنین افرادی گرفته نشود با جوانان مومن و متدین خودشان اقدام خواهند کرد. مسئولین باید در کنار امام جمعه شهر باشند، حمایت کنند‌ و هم صدا بشوند نه اینکه همه مسائل را متوجه امام جمعه کنند و خود، کاری انجام ندهند (کلکم راع و کلکم مسوول عن رعیته).
6 + 3 =