نماز عبادی سیاسی جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین باشکوه نماز جمعه شهرامام(ره)با حضور مردم متدین و ولایت مدار به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) درمصلای این شهر برگزار شد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه اول به مساله اخلاق اشاره کردند و گفتند: پیامبر اکرم(ص) فرموده «انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» برای اتمام مکارم اخلاق برانگیخته شدم. یکی از  مسائل اخلاقی که امروز جامعه به آن  نیازمند است حلم می باشد. یکی از نشانه های اهل خرد و عقل داشتن حلم و بردباری است، حلم از مکارم اخلاقی است که پیامبر صلی الله علیه وآله و سلم به خاطر آنها به بعثت رسید حضرت علی علیه السلام میفرماید «الحلم تمام العقل» و در احادیث دیگری فرموده است که «جمال الرجل حلمه» و «من  حلم ساد» یعنی زیبایی مرد در حلم و بردباری می باشد. انسانی که برخوردار از حلم نباشد همه عزت و آقایی و شخصیت خود را از دست خواهد داد. علی علیه السلام فرموده هرکسی حلم داشت به آقایی خواهد رسید. از ثمرات حلم این است که سبب می شود همه همانند قوم و خویش انسان بردبار را دوست بدارند و از او حمایت نمایند.

وی گفت: باز می بینیم علی(ع) میفرمای «الحلم عشیره» عشیره یعنی طایفه و قوم، انسانی که حلم داشته باشد، این حلم او همانند یک طایفه در کنارش خواهد بود. در حدیث آمده که جناب ابی حمزه ثمالی از امام سجاد علیه السلام و امام سجاد(ع) از پیامبر(ص) نقل کرده که فرموده اند «من احب السبیل الى الله عزوجل، جرعتان جرعة غیظ تردها بحلم و جرعة مصیبة تردها بصبر» ازبهترین راه ها و محبوبترین طرق به سوی خداوند متعال جرعه عصبانیت و خشم است که به وسیله حلم و بردباری کنترل شود و جرعه حزن و ماتم است که به وسیله صبر کنترل گردد. در روایت و حدیثی که امام صادق علیه السلام فرموده اند؛ حلم و بردباری را بر پنج وجه معرفی فرموده ‌‌«الحلم یدور على خمسة اوجه ان یکون غزیزا فیذل او ان یکون صادقا فیتهم او یدعوا الى الحق فیستخف به او ان یطالب بالحق فیخالفوه فیه اوان یوذى بلا جرم» اینکه عزیز باشد و ذلیل شود ‌و راستگو باشد و او را متهم به دروغ گویی کنند و دعوت به حق کند ولی او را سبک شمارند و به حرفش توجه نکنند‌‌ و اینکه او را بدون جرم آزار دهند و اینکه مطالبه به حق کند و به دنبال حق رود ولی با او مخالفت نمایند.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه دوم بعد از حمد و ثنای الهی و فرستادن درود بر اهل بیت علیهم السلام و سفارش مجدد به رعایت تقوا، به چندین مساله اشاره کردند‌.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به شعار امسال که توسط رهبر معظم انقلاب به سال حمایت از کالای ایرانی نامیده شد اشاره کرد و گفت: حمایت از کالای ایرانی سبب تقویت اقتصاد می شود و سبب اشتغال عده ای از فرزندان این مرز و بوم خواهد شد.

وی به عللی از عدم تحقق شعارهای سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: باور نداشتن بعضی از مسئولین به ظرفیت ها و توان داخلی و کم کاری و تنبلی در بخشهای مختلف اقتصادی و اداری ‌اعتماد مسئولین به نسخه ی بیگانگان از علل  عدم تحقق شعارهای سال های گذشته می باشد‌.

وی ادامه داد: مسئولین به ظرفیت ها و توان داخلی باورداشته باشند و به نسخه بیگانگان اعتماد نکنند تا بتوانند در کنار مردم به اقتصاد کشور کمک کنند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در ادامه خطبه دوم به فرمایشات مقام معظم رهبری در اول سال در مشهد مقدس اشاره کرد و گفت: حضرت آقا در اولین سخنرانی سال ۱۳۹۷ به بررسی شعارهای اصلی انقلاب اسلامی و تحقق عینی آن در جمهوری اسلامی پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: استقلال و آزادی در کنارهم را مقام معظم رهبری جزو شعارهای اصلی انقلاب دانستند، زیرا اگر استقلال نباشد آزادی محقق نخواهد شد.

وی گفت: رهبر انقلاب به مساله آزادی اشاره کردند؛ آزادی فکر و بیان و انتخاب که اینگونه آزادی ها در خیلی از کشورهای غربی وجود ندارد و یا محدود است. البته آزادی بر خلاف قانون و خلاف دین و شریعت وجود ندارد و نباید وجود داشته باشد. در اسلام آزادی مقید به دین و موازین اخلاقی است که در غرب چنین نیست.

امام جمعه شهرامام(ره) به یوم النکبه و روز زمین سالروز تاسیس رژیم اشغالگر صهیونیستی اشاره کرد و گفت: حدود ۷۰ سال از اشغال فلسطین میگذرد و در حدود ۴۲سال است که روز زمین توسط معترضین به اشغال فلسطین نامگذاری شده. اسرائیل این غده سرطانی هنوز به جنایات خود ادامه می دهد در روز جمعه دهم فروردین روز زمین ۱۶ نفر از فلسطینیان مظلوم را به شهادت رساند و حدود ۱۸۰۰نفر زخمی شدند  به خاطر دفاع از حق خود. دفاع از مظلوم  و دفاع از فلسطین وظیفه هر انسان آزاده است.

وی گفت: امام راحل(ره) میفرمایند: وظیفه هر مسلمانی در دورترین نقاط همان وظیفه مبارز فلسطینی است اسرائیل قناعت نمیکند به آن جا که هست قدم قدم پیش میرود و هر قدمی که رفت میگوید ما کاری نداریم، همین است فردا قدم بالاتری برمیدارد. امروز لبنان فردا خدای نخواسته سوریه پس فردا عراق و همین طور‌.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به ۱۸فروردین روز سلامتی اشاره کرد و گفت: سلامتی نعمت الهی است که ناشناخته است. حضرت علی(ع) میفرماید «نعمتان مجهولتان الصحة والآمان» دو نعمت هستند که مجهول و ناشناخته هستند. یکی امنیت و دیگری سلامتی است. بعضی از مردم توجه به سلامتی خود و جامعه نمی کنند. همینکه گاهی طبیعت را می بینیم آلوده به زباله ها و آشغالها شده به خاطر عدم توجه به سلامتی است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: در مساله سلامت باید مسئولین توجه ویژه ای به بعضی شهرها داشته باشند، چندین سال است قرار بوده یک‌ بیمارستان درمان بستر در بخش مرکزی ساخته شود که هنوز محقق نشده، مردم منتظر خدمت رسانی هستند.

امام جمعه شهرامام(ره) به ۱۹فروردین سالروز شهادت آیت الله صدر و خواهر عالمه اش بنت الهدی اشاره کرد و گفت: از جنایت های فراموش نشدنی حزب بعث و صدام ملعون شهادت این عالم و خواهر ش می باشد. شهید محمد باقر صدر از طرفداران واقعی انقلاب اسلامی و نهضت امام بود، ایشان فرموده است که «ذوبوا فی الخمینی کما ذاب هو فی الاسلام» در امام خمینی ذوب شوید همانگونه که او ذوب در اسلام شد. بارها از طرف بعضی از افراد مورد انتقاد قرار گرفت که چرا از امام دفاع می کند و حتی به خاطر گرفتن مجلس بزرگداشت به مناسبت شهادت شهید مطهری(ره) مورد اعتراض قرار گرفت که شما عرب هستید و ایشان عجم است؛ فرموده بود من یک مسلمان هستم و آنها نیز مسلمانند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به روز هنر انقلاب اسلامی و روز ملی فناوری هسته ای و روز شهادت سید مرتضی آوینی اشاره کرد و گفت: روز ملی فناوری هسته ای روزی است که ایران عملا ثابت کرد ما میتوانیم و این شعار محقق شد. سال ۸۵رخداد مبارکی در تقویم ثبت شد که نتیجه زحماتی است که دانشمندان‌ و جوانان این مملکت کشیدند و متحمل شدند.

وی گفت: علوم هسته ای و اتمی کارکردهایی دارد که میتوان در تولید برق و در امور پزشکی و بهداشتی و دامپزشکی و منابع آبی و صنایع غذایی و کشاورزی از آن استفاده کرد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به روز قطع رابطه ایران‌ و آمریکا اشاره کرد و‌ گفت: بعد از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان ۵۸ ابهت ظاهری آمریکا در بین‌ ملتهای مظلوم شکسته شد. امام راحل(ره) در مورد این قطع رابطه فرموده است که خبر قطع رابطه بین ایران و آمریکا را دریافت کردم و اگر کارتر در عمر خود یک کار کرده باشد که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم  است همین قطع رابطه است.

امام جمعه شهرامام‌(ره) گفت: بعد از آن آمریکا دشمنی و عداوت خود را در چندین جا ثابت کرد که من جمله آن جاها حمله به طبس، کودتای نوژه، جنگ تحمیلی، تشویق به تجزیه ایران‌ می باشد و تا به الآن نیز به دشمنی خود ادامه می دهد و ما بر این اعتقاد و باوریم که‌ آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکن، همانگونه که حضرت امام فرمود.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سالروز شهادت سپهبد صیاد دشیرازی توسط منافقین وطن فروش اشاره کرد و گفت: شاخصه مهم و بارز این شهید ولایت مداری او بود.

وی به سالروز افتتاح حساب ۱۰۰ به فرمان امام و همچنین تاسیس بنیاد مسکن اشاره کرد و مطالبی را بیان‌ نمود.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به ۲۳ فروردین سالروز شهادت امام‌کاظم علیه السلام اشاره کرد و ضمن تسلیت گفتن به نمازگزاران به فضائلی از حضرت اشاره کرد و‌ گفت: امام کاظم(ع) از زندانی به زندانی منتقل می شد تا جایی که نوشته اند ۱۱سال در زندان ها بوده که آخر الامر به دست سندی یهودی و به دستور هارون عباسی ملعون به شهادت رسید.

وی گفت امام کاظم علیه السلام درباره حفظ آبروی مردم چنین فرموده: «مَنْ کَفَّ نَفْسَهُ عَنْ أَعْراضِ النّاسِ أَقالَهُ اللّهُ عَثْرَتَهُ یوْمَ الْقِیمَةِ وَ مَنْ کَفَّ غَضَبَهُ عَنِ النّاسِ کَفَّ اللّهُ عَنْهُ غَضَبَهُ یوْمَ الْقِیمَةِ.» هر که خود را از ریختن آبروی مردم نگه دارد، خدا در روز قیامت از لغزشش می گذرد و هر که خشم خود را از مردم باز دارد، خداوند در روز قیامت خشمش را از او باز دارد.
3 + 7 =