نماز عبادی سیاسی جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آخرین نماز عبادی سیاسی جمعه سال ۱۳۹۶ شهرامام(ره) با حضورمردم متدین و ولایت مدار، به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزارشد.

 خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول به یکی از اسامی قیامت اشاره کرد و گفت: ‌قیامت اسامی فراوانی دارد که در روایات و آیات به بعضی از آنها اشاره شده است، همانند یوم الدین، یوم الفصل، یوم السوال، یوم الحساب و یکی از آنها یوم الحسره می باشد که خداوند به آن اشاره کرده است در سوره مبارکه مریم آیه شریفه ۳۹ می فرماید «وأنذرهم یوم الحسرة اذ قضى الامر وهم فی غفلة وهم لایومنون» آنان را از روز حسرت که کار به پایان آمده و آنان همچنان در حال غفلت و بی ایمانی هستند بترسان.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: غفلت از دین و آموزه های دینی و ایمان نیاوردن از اسباب حسرت در روز قیامت هستند. پیامبر(ص) وظیفه دارد مردم را از قیامت و حوادثی که در آن واقع خواهد شد بترساند و یکی از علل این انذار در سوره زمر آیه ۵۶ بیان شده است «ان تقول نفس یا حسرتا على ما فرطت فی جنب الله وان کنت لمن الساخرین» تا کسی نگوید ای دریغا بر کوتاهی که در کار خدا کردم و از مسخره کنندگان بودم.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: بعضی افراد که خود تقید به دین ندارند دیگران را که دیندار هستند مورد تمسخر و استهزا قرار می دهند و این کار باعث حسرت و پشیمانی آنان خواهد شد.‌ در روایات بعضی از افراد گرفتار حسرت معرفی شده اند. پیامبر اکرم(ص) پشیمان ترین شخص را اینگونه معرفی فرموده که «ان اشد الناس نظامة یوم القیامه رجل باع آخرته بدنیا غیره» پشیمان ترین شخص در قیامت کسی است که آخرت خود را برای دنیای دیگران بفروشد و از دست بدهد. حضرت علی(ع) از بزرگترین حسرت ها را حسرت چنین شخصی دانسته است «ان اعظم الحسرات یوم القیامه حسرة رجل کسب مالا فی غیر طاعة الله فورثه رجل فانفقه فی طاعة الله سبحانه فدخل به الجنه ودخل الاول النار» از بزرگترین حسرت ها در روز قیامت حسرت شخصی است که اموال حرامی را جمع کرده و بعد از مرگش به دست وارثی رسید که آن اموال را در راه خدا انفاق کرد (البته نمی دانسته که این اموال حرام هستند) پس اولی وارد جهنم خواهد شد و دومی به بهشت خواهد رفت.

وی گفت: از اموری که باعث میشود انسان گرفتار حسرت وندامت نشود، نیکی کردن است که پیامبر(ص) در حدیثی می فرماید «وجدت الحسنة نورا فی القلب وزینا فی الوجه وقوة فی العمل» کار نیک را سبب نورانیت فلب و زیبائی صورت و قوت در کار و عمل دانسته است و انسانی که اهل احسان باشد امید است که گرفتار حسرت نشود.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه دوم نماز جمعه امروز به بعضی از مناسبت ها اشاره کردند.

ایشان در ابتدا به سالروز بمباران شیمیایی شهر حلبچه توسط رژیم بعث عراق در سال ۶۶ اشاره کرد و گفت: رژیم بعث عراق از طرف خیلی از کشورها که امروز دم از حقوق بشر می زنند، حمایت می شد و هر نوع کمکی که صدام ملعون نیاز داشت به او می کردند.

وی گفت: از جمله کمک ها، در اختیار قرار دادن انواع اسلحه ها بود. مردم مظلوم حلبچه وقتی مورد حمله شیمیایی قرار گرفتند از مدافعان حقوق بشر کسی حرفی نزد، بلکه این حمایت آنها و یاری رساندن به صدام ‌و سکوتشان در مقابل این جنایت لکه ننگی شد که به نام آنها در تاریخ ثبت شده است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سالروز ارتحال حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: او مشاوری امین برای امام راحل بود، آقا زاده ای که هیچ وقت ادعای برتری و آقازادگی نکرد، چون از امام آموخته بود. آن امامی که خود را خادم ملت می دانست.

وی گفت: آقا سید احمد خمینی بعد از رحلت امام هم خود تبعیت کامل از رهبری معظم حضرت آیت الله امام خامنه ای داشتند و هم مردم را به تبعیت از ایشان سفارش می فرمودند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به سالروز ولادت امام محمد باقر(ع) در اول ماه رجب نیز اشاره کرد و گفت: امام باقر(ع) اولین امامی است که از طرف پدر و مادر علوی و فاطمی می باشد. شخصیتی که شکافنده علوم نامیده شده است. اخلاقش همانند اخلاق پیامبر بوده.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: مسئولین و صاحبان منصب باید رفتارشان با ارباب رجوع طوری باشد که سبب دوستی و الفت گردد نه سبب اختلاف.

وی ادامه داد: در زمان امام باقر(ع) شخصی از اهل شام وارد شد و به آن حضرت جسارت کرد و لقب زشتی به حضرت داد، ولی امام(ع) فرمود آنچه گفتی من نیستم بلکه من باقرم‌‌. شخص شامی به مادر حضرت جسارت کرد و گفت «یا ابن الطباخه»، ای فرزند کسی که مادرش طباخی و آشپزی می کند. حضرت جواب داد «بل هی حرفتها‌‌». طباخی هنر و حرفه مادرم می باشد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: مادران و خواهران از کار در آشپزخانه خجالت نکشند و بدانند این هنر و حرفه ای است که هم سبب با برکت شدن خوراک می شود و هم جلوی خیلی از ریخت و پاشهای امروزی گرفته می شود. آن شخص به امام باقر(ع) گفت که مادر تو بد زبان و فحاش است. حضرت فرمود آنچه به مادرم نسبت دادی اگر راست باشد از خدا می خواهم مادرم را ببخشد و اگر دروغ باشد از خدا می خواهم تو را ببخشد. این نوع رفتار امام باعث شد آن شخص توبه کند و احساس شرمندگی داشته باشد.‌‌

وی گفت: مسئولین اینگونه باید رفتار کنند نه اینکه ارباب رجوع را تهدید کنند و یا بترسانند، بعضی از افراد از اینکه مسئولین درد دلشان را گوش نمی دهند گله مند هستند.

امام جمعه شهرامام(ره) به ۲۹ اسفند روز ملی شدن صنعت نفت اشاره کرد و گفت: از جمله افتخارات این کشور، همین مساله است که دشمن از آن رنج می برد. ملی شدن صنعت نفت  یعنی اینکه همه این صنعت در تمام نقاط کشور به دست دولت ایران قرار بگیرد‌.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به پایان رسیدن سال ۹۶ و آغاز سال جدید اشاره کرد و گفت: در سال ۹۶ مردم با بصیرت و ولایت مدار نمره ی قبولی گرفتند، هر کجا لازم بود با حضور خود ولایت مداری خویش را ثابت کردند.

وی گفت: مسئولان اگر بخواهند سخنانشان برمردم تاثیز گذار باشد و مردم به آنها اعتماد کنند باید اشرافی گری را کنار بگذارند‌‌ همانگونه که رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضاء محترم خبرگان بیان فرمودند.

امام جمعه شهرامام(ره) به شهادت حضرت امام هادی(ع) که در روز اول فروردین و سوم ماه رجب می باشد اشاره کرد و گفت: عید و سال جدید باعث نشود که حرمت اهل بیت(ع) حفظ نگردد بلکه در کنار عید نوروز که البته روایاتی نیز در باره آن موجود است. باید توجه به اهل بیت نیز داشته باشیم و امیدواریم از برکت امام هادی(ع) این سال جدید سال توام با عزت و سربلندی برای همه باشد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به سالروز هجوم مزدوران پهلوی به مدرسه فیضیه در سال ۴۲ اشاره کرد و مطالبی را در این باب بیان کردند‌.

وی به سالروز آغاز عملیات فتح المبین در سال ۶۱ نیز اشاره کرد و گفت: جوانان و دیگر اقشار مردم  در مقابل دشمنان ایستادند، از هر چه داشتند در راه حفظ وطن، ناموس، خاک و وطن گذشتند و نگذاشتند یک وجب از این خاک به دست دشمن بیافتد و ما از خداوند می خواهیم که به ما توفیق دهد تا در خط این عزیزان باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به حمله گروهی از طرفداران سید صادق شیرازی به سفارت ایران در لندن اشاره کرد و گفت‌‌: شیعه انگلیسی و سنی آمریکائی هر دوی آنها برای اسلام مایه ننگ هستند. خاندان شیرازی که از رافت نظام مقدس اسلامی سوء استفاده می کنند، دارند با دین بازی می کنند و از هرگونه توهین به ولایت فقیه و دشمنی با رهبری و مراجع دریغ نمی کنند. عمامه رسول خدا را برسر گذاشته اند و بر علیه اسلام و به ضرر امت اسلام سخن می گویند.

وی گفت: داماد آنها که در لندن است همه امکانات را انگلیس و آل سعود در اختیارش گذاشته تا به مقدسات توهین کند، متاسفانه بیشترین بهرمندی از شیعه انگلیسی را دولت آل سعود و وهابیت می برد. این حمایت ها با راهنمایی وهدایت عربستان است، این هجوم ها با سفر ولیعهد سعودی محمد بن سلمان به لندن اتفاق افتاده. همه مردم باید بدانند همه امکاناتی که شیرازی ها دارند همانند شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای که به اسم اهل بیت هستند ‌از طرف آل سعود و دشمنان جمهوری اسلامی ایران در اختیارشان قرار داده شده است، باید با بصیرت باشیم تا در دام این شیادان و دین بازان گرفتار نشویم.
6 + 8 =