نماز عبادی سیاسی جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ نمازعبادی سیاسی جمعه شهرامام(ره) با حضورمردم متدین و ولایت مدار و به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزارشد.

 خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه اول نماز جمعه امروز شهرامام(ره) به آیه شریفه ۲۶ الى ۲۷ از سوره مبارکه بنی اسرائیل اشاره کرد و گفت: خداوند در این آیه سفارش می فرماید که «ولا تبذر تبذیرا ان المبذرین کانوا اخوان الشیاطین وکان الشیطان لربه کفورا» و هیچ ولخرجی مکن، همانا ولخرجان با شیاطین برادرند و شیطان نسبت به پروردگارش ناسپاس بود.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: از این آیه مبارکه متوجه می شویم که تبذیر باعث میشود انسان در دام شیطان قرار بگیرد و به سمت ناسپاسی که از اسباب بی برکت شدن رزق و روزی می شود قدم بردارد. البته باید توجه داشته باشیم که بخشندگی عاقلانه که به زندگی و معیشت شخص آسیب نرساند با ولخرجی متفاوت است. طبق فرمایش علی علیه السلام انسان باید بخشنده باشد. حضرت چنین‌ فرموده که «کن سمحا ولاتکن مبذرا وکن مقدرا ولاتکن مقترا» بخشنده باش ولی ولخرج مباش و صرفه جو باش لیکن خسیس مباش.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در ادامه گفت: از اسباب فقر ولخرجی می باشد. امام علی علیه السلام میفرماید «التبذیر عنوان الفاقه» ولخرجی سرلوحه فقر و نداری می باشد.

وی گفت: متاسفانه گاهی افرادی را می بینیم که در جشن ها یا مسافرت ها و یا در مهمانی ها و در مجالس ترحیم؛ ولخرجی و تبذیر را مایه افتخار می دانند در حالی که چنین اعمالی انسان را کم کم‌ به ذلت و تهیدستی خواهد رساند.

حضرت علی علیه السلام میفرمایند «من افتخر بالتبذیر احتقر بالأفلاس» هرکس به ریخت و پاش افتخار کند با تهیدستی ذلیل و خوار خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: باید معنی ولخرجی را نیز بدانیم تا بهتر بتوانیم به دستوارات شرع مقدس عمل کنیم. در حدیثی امام صادق علیه السلام چنین فرموده «من أنفق شیأ فی غیر طاعة الله فهو مبذر ومن أنفق فی سبیل الله فهو مقتصد» هرکس چیزی را در راه غیر از خدا ببخشد او ولخرج بوده واگر در راه خدا بخشیده شود آن شخص صرفه جو بوده است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در پایان خطبه اول به نمازگزاران سفارش کرد که در ایام عید باید مواظب باشیم به اسم و عنوان پذیرائی از مهمانهای عزیز گرفتار اسراف و تبذیر نشویم.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه دوم به مسائلی اشاره کردند. ایشان در اول سالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز ولادت معمار کبیر انقلاب  امام راحل رحمت الله علیه و روز مادر را تبریک گفتند و بیان کردند: شخصیت حضرت فاطمه(س) شخصیت ناشناخته ای می باشد که کسی نمی تواند او را کاملا بشناسد. وجود مبارک پیامبر(ص) می فرمایند «انما سمیت فاطمه فاطمه لأن الخلق فطموا عن معرفتها» همانا فاطمه،فاطمه نامیده شد چون خلق از معرفت و شناخت او بریده اند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: حضرت زهرا(س) یک الگوی به تمام معنی برای جامعه دینی و ایمانی می باشد همانگونه که از امام زمان عج نقل شده که فرموده است؛ برای من در دختر پیامبر الگو و اسوه ی حسنه است. حضرت زهرا(س) با تولدش همه آنهایی را که امید داشتند وقتی پیامبر از دنیا برود به دین و عقاید باطل برگردند و دیگر خبری از اسلام نخواهد بود‌ را نا امید کرد. حضرت زهرا(س) به زنان جامعه اسلامی ارزش ویژه ای داد و عزتمند کرد.

وی گفت: در جامعه غربی امروزه شاهد هستیم که از زن به عنوان یک کالا بهره برداری می شود، در بعضی کشورهای غربی زنان را در ویترین های بزرگ در حالی که قیمت معین شده آنها بر دستانشان زده شده برای فروش قرار میدهند در حالی که زنان مسلمان جایگاه والایی دارند. در شرع مقدس شأن زن را بالاتر از این مشخص شده که او را فقط برای بچه داری بشناسیم. امام علی علیه السلام میفرماید «جهاد المرأه حسن التبعل» جهاد زن خوب شوهر داری کردن است و امام راحل(ره) فرموده اند: مرد از دامن زن به معراج می رود.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: اگر زنان و دختران جامعه به سمت عفت و حیاء فاطمی بروند جامعه ساخته خواهد شد وگرنه به انحطاط و فساد کشیده خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در ادامه خطبه دوم به سالروز تاسیس کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور اشاره کرد و گفت: کانونهای مساجد سبب ترویج ارزشهای انقلاب اسلامی می باشند و یکی از مکان هایی است که می شود مدافعان در مقابله با تهاجم فرهنگی را در آنجا تربیت کرد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: باید امامان جماعات و هیئت امناها و مسئولین فرهنگی بیشتر به کانونهای فرهنگی مساجد توجه کنند و در کارهای هنری و دینی یاریگر آنها باشند و اهمیت آنها را برای دیگران گوشزد کنند همین شهید امنیت شهید حدادیان که یک جوان ۲۲ساله بود و در آشوب دراویش داعشی به شهادت رسید و در این ایام گذشته رهبر معظم انقلاب به دیدار خانواده ی این شهید رفتند، تربیت شده همین کانونهای مساجد بود.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به ۲۰اسفند روز راهیان نور نیز اشاره کرد و گفت: وجود راهیان نور برای آشنائی با فرهنگ شهادت و شجاعت و ایثار لازم و ضروری می باشد البته مسئولین امر باید توجه ویژه ای  داشته باشند که در امنیت کامل این عزیزان کاروان های راهیان نور را از شهرهای خود به مناطق جنگی بیاورند و به سلامت برگردانند، باید از وسایل نقلیه مناسب استفاده کنند تا انشاالله دچار حوادث ناگوار نگردند و به سفارش رهبر معظم انقلاب همه باید توجه کنند که فرمودند باید بعد از بازگشت پیوند ناگسستنی با شهداء پیدا کنند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به ۲۲اسفند روز بزرگداشت شهداء و روز تاسیس بنیاد شهید در سال ۵۸اشاره کرد و بیان داشت که حفظ فرهنگ شهادت آثار و برکاتی دارد که امنیت و ثبات کشور از آثار و برکات آن است.

وی گفت: عامل بازدارنده ی دفاعی در مقابل افکار شوم دشمن حفظ فرهنگ شهادت است.

امام جمعه شهرامام(ره) درادامه خطبه دوم به سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران نیز اشاره کرد و گفت: وزیر امور خارجه فرانسه سفر خود را بر سه چیز متمرکز کره بود؛

۱.برنامه موشکی ایران.

۲.برجام.

۳نقش منطقه ای ایران.

وی روز سه شنبه به تهران آمد و نقش دلال برای آمریکا و رژیم غاصب صهیونیسم را بازی کرد. بیشتر نماینده آمریکا بود تا کشور خود ولی با برخورد سرد مسئولین امر بخصوص جناب آقای ظریف مواجه شد که به او متذکز شدند توان دفاعی ایران قابل مذاکره نیست و بهتر است بر آمریکا فشار بیاورند تا به تعهدات برجام پایبند باشد که ما از جناب آقای ظریف و دیگر مسئولین تشکر می کنیم که عزت کشور را در نظر گرفتند.

خطیب جمعه شهرامام‌(ره) به مراسم جشنی که به بهانه میلاد حضرت زهرا(س) در برج میلاد تهران برگذار شد اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حضور بعضی از مدیران و مسئولان از جمله شهردار تهران، عده ای از دختران که بعضی برای توجیه این کار آنها را دختر بچه دانسته اند، شروع به رقص و حرکات نمایشی زننده میکنند. نشستن در آن جشن و نگاه کردن به آن دختران مهر تایید بر گناه آنها است.

وی متذکر شد: مگر شرع مقدس دستور نداده که اهل گناه را تحویل نگیرید، پس امر به معروف و نهی از منکر کجا رفته، آیا این کارها با فرهنگ فاطمی سازگاری دارد، مگر زهرای اطهر(س) آن نیست که در مقابل نابینا خود را مستور می کند. کجاست عفت فاطمی؟

وی افزود: از برکت خون شهیدان و رنج خانواده آنها و محنتی که جانبازان می کشند به مقام می رسید. دم از دفاع از شهید و شهادت می زنید ولی در خط شهیدان نیستید، ننگتان باد اگر بخواهید کار خود و گناه دیگران را توجیه کنید بلکه باید از امت شهید پرور پوزش بطلبید.

امام جمعه شهرامام(ره) در پایان از زحماتی که عزیزان نیروی انتظامی متحمل می شوند قدردانی کرد و گفت: همه باید برای امنیت و آرامش شهر و کشور خود متحد باشیم و با نیروهای انتظامی و نظامی همکاری کنیم. از قوه قضاییه محترم و از قضات متعهد و زحمتکش می خواهم که نسبت به افراد مجرمی که توسط این نیروها معرفی  و دستگیر می شوند بیشتر با کلانتری ها و نیروی انتظامی مساعدت و همکاری بفرمایند.
+ 8 = 14