نماز عبادی سیاسی جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ نمازعبادی سیاسی جمعه شهرامام(ره) با حضورمردم متدین و ولایت مدار و به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزارشد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول با اشاره به آیه ۷۰ از سوره مبارک فرقان که خداوند میفرماید «الا من تاب وآمن وعمل صالحا فأولئک یبدل الله سیاتهم حسنات وکان الله غفورا رحیما» مگر آن کس که توبه کند و ایمان بیاورد و عمل شایسته انجام بدهد، پس آنها کسانی هستند که خداوند گناهانشان را تبدیل به حسنات می کند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: خداوند تبارک و تعالی راه های بخشش و آمرزش و رسیدن به عزت و کرامت واقعی را نشان داده که یکی از آن راه ها توبه و استغفار است.

وی گفت: خداوند در این آیه توبه و ایمان و عمل صالح را متذکر شده است که اگر شخص موفق به توبه شد در کنار آن باید ایمانش را قوی کند و عمل صالح انجام دهد، هرچه انسان معصیت بیشتری داشته باشد نشانه از ضعف ایمان او می باشد. بنا بر فرمایش امام علی علیه السلام توبه چهار اصل دارد که شخص توبه کننده باید به آنها توجه کند «التوبه على اربعة دعائم ندم بالقلب واستغفار باللسان وعمل بالجوارح وعزم ان لایعود» اصل اول پشیمانی قلبی و واقعی است و دوم استغفار به زبان و عمل کردن و توبه با تمام اعضاء و جوارح‌، سوم‌ تلاش برای اینکه به گناه گذشته بر نگردد.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم نماز جمعه شهرامام(ره) به مسائلی اشاره کردند، از جمله ایشان به فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله امام خامنه ای که در دیدار با دست اندرکاران کنگره ۱۴هزار شهید جامعه کارگری داشتند اشاره کردند و گفتند: سخنان معظم له در این دیدار بسیار با اهمیت بود که من جمله آنها؛ بزرگداشت شهداء بود که رهبری معظم آن را نشانه لطف و اراده الهی مبنی بر مستدام ماندن سایه شهدا بر سر ایران و تکریم شهدا خاصه شهدای برخی اقشار همچون کارگری را دارای ارزشی مضاعف دانستند. همچنین حضور کارگران درهمه حوادث دوران انقلاب را نشانه غیرت و بصیرت آنها برشمردند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: مدیران و صاحبان منصب خود را از این جامعه کارگری که به نوعی صاحب انقلاب هستند بالاتر ندانند و آنها را از خود جدا نکنند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سالروز تاسیس کمیته امداد در سال ۵۷ به فرمان امام‌خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: این هفته را هفته احسان و نیکوکاری نامیده اند.

وی گفت: همه انسان های متدین و همه دولتمردان باید توجه ویژه ای به مستضعفین و محرومین داشته باشند و به آنها احسان کنند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: جمهوری اسلامی ایران رهاورد آن دسته از امت محروم و مستضعف است که با فداکاری آنان تحقق پیدا کرد و بقای آن نیز مرهون‌ خدمات آنان است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: این وصیت امام راحل است که محرومین را نباید فراموش کرد. امام در صحیفه خود چنین فرموده که خدا نیاورد آن روزی را که سیاست مسئولان پشت کردن از محرومین و روی آوردن به اغنیاء شود. مستضعفین و محرومین و ستمدیدگان نور چشمان ما و اولیای نعم‌ ما هستند.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: همین مردم مستضعف هستند که هر کجا لازم باشد پایبندی خود را به نظام مقدس اسلامی و ولایت ثابت میکنند.

وی گفت‌: در روزهای گذشته در ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها شاهد تشییع جنازه چندین شهید در شهرستان دزفول و شهرهای تابعه بودیم؛ همین یک‌ مشت استخوان شهید گمنام باعث تالیف قلوب و وحدت بین امت میشود. بنده در شهر چغامیش خدمت مردم ولایت مدار بودم که لازم میدانم از همه آنهایی که در تشییع شهدا و دفن آنها شرکت کردند تشکر نمایم. امید است مسئولین توجه بیشتری به آن‌ مردم داشته باشند و عملا از آنها تشکر کنند و پای درد دلشان بنشینند. دفن شهدا در آن شهر و دیگر شهرها را به فال نیک‌ می گیریم که مدیران و مسئولین به خاطر شهدا به آن مردم سرکشی کنند. شهر چغامیش که نام شهر را یدک‌میکشد، هنوز یک‌ مطب و یا درمانگاه ندارد، شهردار ندارد، پمپ بنزیین ندارد و خیلی از امور ضروری دیگر را.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نیز اشاره کرد و گفت: این سال رو به اتمام است و باید مدیران و مسئولین به صورت شفاف به مردم بگویند که چه کارهایی انجام‌داده اند. اقتصاد مقاومتی مردم بنیاد است و بر محور مردم می باشد نه بر دولت که البته دولت وظایفی دارد که برنامه ریزی و زمینه سازی و ظرفیت سازی و هدایت و کمک کردن مردم از آن وظایف میباشد.

وی گفت: اگر در اقتصاد مقاومتی به مردم توجه نشود چرخه اقتصاد نخواهد چرخید و مسئولان باید اقتصاد مقاومتی را مردم‌ محور کنند و این محقق نخواهد شد مگر به شرط فساد ستیزی و شفاف سازی.

امام جمعه شهرامام(ره) به اغتشاشی که در خیابان پاسداران تهران توسط فرقه ضاله دراویش گنابادی صورت گرفت اشاره کرد و گفت: عده ای از جوانان  نظامی و بسیجی این مرز و بوم که  ما مدیون آنها هستیم و امنیتی اگر هست به خاطر وجود این عزیران است را به شهادت رساندند و اخبار جنایت هایشان را به اربابان خود در غرب و آمریکای جنایتکار مخابره میکردند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: ما مجتهد نیستیم بلکه مقلدیم؛ لذا طبق فتوای همه مراجع تقلید رفت و آمد به خانقاه و نشست و برخاست با دراویش اگر سبب تقویت آنها میشود (که می شود) حرام و جایز نیست. طبق این فتوا نتیجه میگیرم که نشستن بعضی از افراد که در جامعه شناخته شده هستند، آنطوری که بعضی میگویند نوه امام در کنار قطب دراویش می نشیند و عکس می گیرد برای ما حجت شرعی نمی باشد و ما همانند همه ولایت مداران و شیعیان واقعی امام علی علیه السلام اعلام می داریم که از فرقه ضاله دراویش داعشی برائت می جوئیم و با هرکسی که با آنها نشست و برخاست داشته باشد مخالفیم حتی اگر آن شخص عالم و فقیه باشد، ما پیروان عالمانی هستیم که هماهنگ با ولایت باشند.

وی گفت: ازقوه قضائیه هم‌خواستار اشد مجازات برای مسببین اینگونه جنایتها هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: این آشوب ها و چالش ها پروژه دشمن برای نا امیدی ایران است زیرا آمریکا در مهار ایران ناکام‌ مانده لذا از چالش های داخلی می خواهد استفاده کند. وقتی موشک یمنی ها به فرودگاه ملک خالد سعودی می رسد آمریکایی ها بعد از آن دشمنی وحملات خود را به ایران بیشتر میکنند.

امام جمعه شهرامام(ره) به سیزده جمادی سالروز وفات حضرت ام البنین سلام‌الله علیها اشاره کرد و گفت: این روز، روز تکریم مادران و همسران شهیدان می باشد. ام البنین(س) نزد اهل بیت(ع) بسیار مورد احترام و تکریم است. مادر چهار فرزند که عزیزترین آنها حضرت عباس(ع) است. همه را فدای دین و امام‌خویش کرد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در پایان به جشن نیکوکاری آخر سال اشاره کرد و خواستار توجه بیشتر به ایتام و مستضعفین شد و از مردم خواست به یاری آنها بشتابند همچنین به ایام ثبت نام در حوزه های علمیه اشاره کرد و از والدین خواست فرزندانشان را برای رفتن به حوزه های علمیه تشویق و ترغیب کنند.
4 + = 12