نماز عبادی سیاسی جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ نمازجمعه امروز شهر امام(ره) با شکوه خاصی در حرم شهدای گمنام این شهر با حضور مردم ولایت مدار و به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) اقامه شد.

خطبه تیتر

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام  امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نمازجمعه به زندگی پاک و طیب اشاره کرد و گفت: یکی از خواسته های هر انسان متدین رسیدن به این زندگی می باشد. زندگی که توأم با عزت و آرامش باشد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: خداوند در قرآن راه رسیدن به این نعمت را نشان داده که اگر جامعه به گفته پروردگار گوش فرا بدهند همه نعمتها را نصیبشان خواهد کرد. در سوره مبارکه نحل آیه شریفه ۹۷ میفرماید «من عمل صالحا من ذکر أو انثی وهومومن فلنحیینه حیوة طیبه ولنجزینهم بأحسن ما کانوا یعملون» هرکس از مردان و زنان عمل صالحی انجام بدهد در حالی که مومن باشد زندگی پاک و طیب به او خواهیم داد و بهترین اجر و پاداش را به خاطر آنچه که انجام میدادند به آنها خواهیم داد، پس نتیجه میگیرم شرط رسیدن به زندگی طیب عمل صالح از طرف افراد با ایمان است. باید ببینیم حیوة طیبه چیست. حضرت علی(ع) در نهج البلاغه میفرماید «حیوة الطیبه هى القناعه» زندگی پاک و طیب قناعت است.

وی گفت: قناعت سبب عزتمندی هر انسانی میشود، اگر زن و مرد اهل قناعت باشند، چون توقعاتشان کمتر خواهد شد پس گرفتار ربا و رشوه و حرام خوری نمیشوند. حضرت محمد(ص) در حدیثی بهترین مسلمانان را این گونه معرفی فرموده «خیر المسلمین من کثرت قناعته وحسنت عبادته وکان همه لاخرته» کسی که زیاد قانع باشد و عبادتش زیبا گردد و بیشترین همش درباره آخرتش باشد، بهترین مسلمانان است. وقتی قناعت باشد، انسان عبادت نیکویی نیز خواهد داشت و چون توجه به آخرت دارد خداوند رزق دنیایش را خواهد رساند، باید توجه داشته باشیم که انسانهایی که اهل اسراف باشند و انسانهایی که بخیل هستند در عذاب الهی گرفتار خواهند شد، بخیل کسی است که خداوند به او نعمتها داده ولی به درستی از آنها بهره نمیبرد و میخواهد همانند افراد فقیر زندگی کند و اهل و عیالش را دچار سختی و تنگدستی مینماید. اگر شخصی چنین باشد خانواده او نمیتوانند عبادت خوبی داشته باشند بلکه دین گریز خواهند شد. یکی از مصادیق عبادت که باید زیبا و نیکو شود کار مادران و همسران در منزل و آشپزخانه میباشد. اگر کاری کردند و به امور خانه رسیدگی کردند‌ سعی کنند با منت گزاری آن را تباه نکنند، همچنین پدران و برادران که به دست آوردن نان حلال وظیفه شرعی آنها است سعی نمایند وقتی وارد منزل شدند با بد اخلاقی و دیگر امور ناپسند آن را تباه نسازند.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم نماز جمعه شهرامام(ره) به چندین مناسبت اشاره کردند.

وی به حماسه عظیم ۲۲بهمن سال۹۶ اشاره کرد و ضمن تشکر از حضور همه آحاد امت ولایت مدار گفت: مردم با حضورشان دین خودشان را مثل همیشه به انقلاب و نظام اسلامی ادا کردند. آنها کار فاطمی کردند و امید دشمنان داخلی و خارجی را به نا امیدی تبدیل کردند. مردمی که با بصیرت کامل آمدند؛  آمدند تا بگویند ما نظاممان و مملکت خویش و رهبر خویش را دوست داریم. مردم با حضورشان ثابت کردند که گوش به فرمان امام و ولایت هستند. آمدند تا پشتیبانی خویش را از ولایت عملا نشان بدهند و بگویند همه مشکلاتی که هست باعث نخواهد شد دست از ولایت برداریم.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: مسلما وظیفه مسئولین در قبال مردم مضاعف خواهد شد. مردمی که در کنارشعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل، مرگ بر اختلاسگر و مفسد اقتصادی نیز سر دادند. مسوولان اگر بخواهند شکر گزار این مردم باشند، بهترین شکر گذاری، توجه به معیشت و اقتصاد مردم است. نباید چرخه اقتصاد به کندی بچرخد. یکی از علل ضعف اقتصاد، غلبه کردن روابط بر ضوابط است. رابطه ها اگر اصل در استخدام و اشتغال باشد، جامعه گرفتار ذلت خواهد شد. چرا که کار به دست اهلش سپرده نشده است.

وی گفت: مسئولان نظام بدانند بیکاری مردم را رنج میدهد؛ بالا رفتن سن ازدواج جوانان را آزار میدهد، وجود فحشاء و فساد در بعضی شهرها متدینین را سخت رنجانده. باید به فکر مردم و جامعه باشیم؛ مبادا از خون شهیدان برای رسیدن به آمال و آرزوهای خویش استفاده کنیم و خلاف منش آنها انجام بدهیم.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: آنچه سبب نابودی جامعه می شود فساد و فحشاء است. چرا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران؛ اسلامی به تمام معنی نیست. چرا رسانه ها رادیو و تلویزیون به مشکلات جامعه به صورت شفاف نمی پردازند. توجه به این امت و شکرگذاری به خاطر  وجود چنین ملتی چیست؟ و چگونه است. چرا در فضاهای مجازی و بعضی از رسانه ها به جای پرداختن به حقایق و مشکلات به این پرداخته میشود که فلان زن بازیگر دراین ماه چقدر وزن کم کرده و یا زیاد شده است، این مشکل جامعه را برطرف نخواهد کرد. سینماهای ما اسلامی نیست؛ پوشش زنان بازیگر اسلامی نیست. امام راحل(ره) فرمودند: ما با سینما مخالف نیستیم، با فحشاء مخالفیم. مسئولین اگر بخواهند پا بر خون شهیدان نگذارند به چنین افرادی بهاء ندهند.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: بهترین و برنده ترین اسلحه برای جمهوری اسلامی ایمان و اراده و بصیرت ملت است. باید همه مسئولین توجه کنند مبادا این اسلحه بر زمین بیافتد که اگر اینطور شود، گرفتار ذلت خواهیم شد‌.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با دست اندرکاران کنگره شهدای سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: سه محور اصلی در سخنان رهبری عزیز وجود دارد:

۱٫ بزرگداشت شهدا می باشد که بزرگداشت شهدا یعنی عمل به وصیت های آنها و حفظ آرمان های شهیدان است که یکی از وصایای آنها پشتیبانی از ولایت و رهبری میباشد.

۲٫ وحدت شیعه و سنی است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: مسلما صدام ملعون نمیتوانست به سیستان برسد، اما مردم و جوانان سیستان، شیعه و سنی آمدند در خوزستان مقابل دشمن ایستادگی کردند و ناموس ما را ناموس خود دانستند از خاک و وطن خویش دفاع کردند. باید توجه کنیم الآن زمان تفرقه و دودستگی نیست آنهایی که به دنبال تفرقه هستند خیانتکار می باشند.

۳٫ رسیدگی به مناطق مستعد و محروم کشور است. متاسفانه گاهی شاهد هستیم کارهایی دولت مردان در جاهایی انجام میدهند که هیچ نفعی در آن نیست‌‌ باید در هزینه ها به استعدادها و پتانسیلها توجه ویژه داشته باشند.

امام جمعه شهرامام(ره) در ادامه به کودتای رضاه شاه در سوم اسفند سال ۱۲۹۹ اشاره کرد و گفت: بعد از جنگ جهانی اول انگلستان و همپیاله ای هایش به خاطر رسیدن به منافع بیشتر در ایران به فکر کودتا افتادند، دنبال دو مهره نظامی و سیاسی می گشتند که به این نتیجه رسیدند که سید ضیاء الدین طباطبائی چهره سیاسی و رضا خان چهره نظامی مناسبی هستند. لذا قبل از کودتا با رضا خان توافق کردند که بعد از فتح تهران سید ضیاء باید نخست وزیر شود و او نیز پذیرفت، بعد از آن نیروهای قزاق به فرماندهی رضا خان قلدر در اوایل اسفند سال ۱۲۹۹ ه.ش از قزوین به تهران حمله کر دند و سوم اسفند تهران تصرف شد و احمد شاه قاجار مجبور شد از حکومت کناره گیری کند و فرماندهی را به رضاه خان بدهد. بعد از رسیدن رضا شاه به حکومت، مخالفت با روضه ها و روحانیت و خلع لباس آنها و کشف حجاب زنان و خیلی امور دیگر از پیامدهای این کودتا بود.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به بعضی از مشکلات منطقه و بخش مرکزی شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: از مسئولان و جناب آقای مهندس پاپی زاده که البته گاهی به بخش مرکزی توجه داشته، می خواهیم که همیشه مردم را ببینند و به آنها بها دهند که این سفارش رهبری عزیز است، که فرمود مردم را ببینید، یعنی بی تفاوت نسبت به آنها نباشید.

وی یادآور شد که مدتی قبل بحث  ایجاد بیمارستان درمان بستر را در میان گذاشتیم که گفتند شوراهای شهر صفی آباد و امام(ره) و میانرود، اختلاف دارند درباره اینکه کجا احداث شود و ما مشکلی نداریم. باید به عرض دوستان مسئول برسانم که طبق جلسه ای که شوراهای شهرهای بخش مرکزی و شهرداران محترم با هم داشتند و امام جمعه محترم میانرود و بنده نیز حضور داشتیم، قرار شد در شهرامام(ره) ایجاد شود چون در بین شهرها قرار گرفته. لذا از مسئولین امر و نماینده محترم میخواهیم این مشکل را برطرف نمایند.

وی گفت: یک مطلب و مساله دیگر که از بنده به عنوان امام جمعه شهرامام(ره) خواسته اند که بیان کنم و پیگیر باشم، معرفی شهردار لایق، ولایت مدار، خدوم و مردمی برای شهر صفی آباد است که چندین ماه است این شهر بدون شهردا است. بنده به شورای محترم شهر صفی آباد عرض میکنم اگر می شود از نیروهای بومی در درجه اول استفاده بشود و اگر میسر نیست از هر کجا باشد مردم راضی هستند، فقط کسی باشد که به فکر مردم باشد نه به فکر خویش.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: از جناب آقای دکتر شریعتی استاندار محترم هم سوالی داریم چطور می شود فرماندار یک شهر شبانه بر تغییر  و جا به جایی آن تصمیم گرفته بشود، اما انتخاب و انتصاب یک شهردار شهر؛ ماه ها طول بکشد؟

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به چند مناسبت دیگر اشاره کرد که از جمله آنها فرا رسیدن شهادت حضرت زهرا(س) بود.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: حضرت زهرا(س) مبارزات سیاسی خود را در دفاع از ولایت آغاز کرد و به ما آموخت در هر زمان و در هر مکان باید از امام خویش دفاع کنیم، فاطمه زهرا(س) مدافع غدیر است؛ اگر بخواهیم گرفتار نشویم، ولایت را بشناسیم و مطیع امر او باشیم.
+ 7 = 12