نماز عبادی سیاسی جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین باشکوه نماز شهرامام(ره) با حضور مردم متدین و ولایت مدار به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزار شد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه اول به بخشی از آیه شریفه ۱۲۵ از سوره مبارکه نساء اشاره کردند و گفتند: خداوند در این آیه چنین میفرماید «ومن احسن دینا ممن اسلم وجهه لله وهو محسن» دین و آیین چه کسی بهتر است از آن کسی که خود را تسلیم خدا کند و نیکوکار و اهل احسان باشد.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: طبق این فرمایش پروردگار، کسانی که در عمل و رفتار خویش تسلیم بودن خود را در مقابل اوامر و نواهی خداوند ثابت میکنند بهترین از افراد دیندار هستند. احسان و نیکوکاری و توجه به دیگران یک نشانه از افراد مسلمان و متدین است. شخص دیندار باید در جامعه مفید باشد و اسلام را فقط در کنج مسجد و یا منزل و منحصر به نماز نداند بلکه در کنار نماز و دیگر عبادتها در جامعه باشد و درد جامعه و همنوع خود را بفهمد و بشناسد.

وی گفت: از دیدگاه رسول اکرم صلی الله علیه وآله، احسان به این معنی میباشد که از حضرت سوال شد درباره احسان؛ فرمودند «ان تعبدالله کانک تراه فان لم تکن تراه فانه یراک» آنگونه عبادت کنی که انگار خداوند را می بینی و اگر نمی بینی بدانی که او تو را می بیند، انسان مسلمان اگر این باور را داشته باشد که خداوند او را می بیند، دیگر در مورد کارهایی که انجام میدهد توقع از مردم ندارد، زیرا خدایی که می بیند، پاداش نیز می دهد. امام علی علیه السلام درباره احسان میفرماید «علیک بألاحسان فأنه افضل زراعة واربح بضاعة» بر توباد به نیکوکاری که آن بهترین کشت و سودآورترین کالاها می باشد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در ادامه گفت: انسان وقتی از دنیا برود، مردم می پرسند چیزی برای ورثه باقی گذاشت و طبق روایت فرشتگان می پرسند آیا چیزی با خود آورد، بهترین زاد و توشه در کنار تقوا خوبی و احسان به بندگان خداوند است. امام علی علیه السلام میفرماید «نعم زادالمعاد الاحسان الی العباد» بهترین توشه برای معاد نیکی به بندگان خداوند است.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم نماز جمعه شهرامام(ره) پس از حمد و ثنای الهی به چندین مناسبت اشاره کردند.

وی ۲۰بهمن روز حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به همه سپاهیان عزیز بخصوص به آن کسانی که در حفاظت سپاه خدمت میکنند تبریک و تهنیت گفت.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: سپاه و سپاهیان سرمایه ی ارزشمندی برای جمهوری اسلامی و رهبری معظم حضرت آیت الله امام خامنه ای می باشند و بازوی قدرتمند نظام هستند، چرا دشمن از نیروهای نظامی و انتظامی و خاصه سپاه حراس دارد چون در خط ولایت میباشند و این رمز اقتدار و پیروزی است.

امام جمعه شهرامام(ره) گفتند: بعد از شهادت شهید حججی، یکی از سپاهیان که مایه عزت کشور هستند وعده ای داد که ریشه داعش را خواهند خشکاند و نمیگذارند خون شهید حججی پایمال شود و دیدیم که مردانه پای وعده خود ایستاد و به مدد پروردگار پیروز شد.

وی گفت: مسئولین باید یاد بگیرند یا وعده ندهند و اگر وعده دادند آن را عملی کنند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به ۲۱بهمن روز شکسته شدن حکومت نظامی به فرمان امام(ره) نیز اشاره کردند و مطالبی را بیان نمودند.

وی سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲بهمن را تبریک گفت و بیان کرد که برای پیروزی انقلاب سالها بزرگان، علماء و ارادتمندان به ولایت زحمت کشیدند. امام راحل(ره) سالها تبعید شدند، رنجها را به جان و دل خریدند تا انقلاب پیروز شد.

وی گفت: وقتی امام(ره) چندین ماه به ترکیه تبعید شدند حتی اجازه پوشیدن لباس روحانیت را نداشتند، طوری که با لباس شخصی تردد میکردند وقتی نمایندگان بعضی از مراجع برای دیدار با ایشان به ترکیه رفتند؛ نماینده آیت الله گلپایگانی وقتی امام را بدون لباس روحانیت می بیند دلش میشکند و گریه میکند. امام(ره) به مساجد نزدیک به محل اقامت خود می رفت و همانجا تبلیغ میکرد طوری که دولت ترکیه حضور ایشان را خطرناک دیدند و مجبور شدند امام(ره) را به عراق تبعید نمایند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: حضور امام در مساجد و بین مردم بسیار اهمیت داشت که امروزه نیز باید مسئولین و ائمه جماعات در بین مردم و در مساجد باشند، متاسفانه بعضی از بزرگان که دوران ستم شاهی را دیدند و از برکت‌ انقلاب و خون شهیدان به جایی رسیده اند درباره انقلاب کفران نعمت میکنند و خود را طلبکار میدانند. پدران و مادران حقایق را برای فرزندان خویش بیان کنند، بگویند که در ایران مستشاران آمریکایی حق توحش میگرفتند؛ یعنی ما را انسان متعادل نمی دانستند به طوری که سرباز آمریکایی حقوقش از خلبان ایرانی چندین برابر بیشتر بود. شهید نواب صفوی میگوید آنچه باعث شد در مقابل ستم برخیزیم این بود که میدیدم بر روی شیشه های رستورانهای شرکت نفت نوشته شده ورود ایرانی و سگ ممنوع است و این قابل تحمل نبود.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: چرا در بعضی مساجد شعار انقلاب سر داده نمیشود، گفتن این شعار کمترین شکر گذاری در برابر زحمات زیادی است که برای انقلاب کشیده شد، انشاالله در روز ۲۲ بهمن همه شرکت خواهیم کرد و ثابت خواهیم کرد که تا آخرین قطره خونمان از انقلاب و نظام و رهبری دفاع خواهیم کرد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: ویژگی مهم انقلاب اسلامی بودن و مردمی بودن آن میباشد، امام(ره) وقتی بهشت زهرا سخنرانی کردند فرمودند به پشتوانه این مردم. لذا بارها فرمودند شما مردم صاحب انقلابید، مسئولین خود را جدای از توده مردم ندانند. امام فرمود آن وقت فاتحه انقلاب خوانده میشود که مسئولین از کوخ نشینی به کاخ نشینی روی آوردند، چرا؛ چون شخص کاخ نشین نمی تواند درد جامعه را بفهمد و درک نماید.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: یکی ازاسباب تقویت انقلاب و نظام، اقتصاد است. مسئولین در کنار مردم باید انقلاب اقتصادی خلق کنند.

خطیب جمعه شهرامام(رره) به چندین مناسب دیگر اشاره کردند و مطالبی را بیان نمودند؛ من جمله آن مناسبت ها فرا رسیدن ۲۵ بهمن صدور حکم تاریخی امام مبنی بر ارتداد سلمان رشدی ملعون نویسنده آیات شیطانی بود.

وی گفت: سلمان رشدی ابزار سیاسی تهاجم فرهنگی قرار گرفت و این کار استعمار و شیطان بزرگ است که دشمنی خود را با اسلام و ایران و جمهوری اسلامی بارها ثابت کرده‌، امام راحل(ره) فرمودند سلمان رشدی باید کشته شود ولو زاهدشود.
7 + 3 =