نماز عبادی سیاسی جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین وحدت بخش و دشمن شکن جمعه این هفته شهرامام(ره) به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزار شد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نماز جمعه بعد از حمد الهی و فرستادن دورود بر خاندان عصمت و طهارت علیه السلام و سفارش به تقوای الهی، به یکی از نیازهای انسان اشاره کرد و‌ گفت: انسان نیازمند خیلی چیزها است، یکی از آن نیازها که بسیار مهم است، توجه خاص پروردگار و یاری رساندن به او می باشد. درآیات و روایات بیان شده که خداوند چه افرادی را یاری میرساند و یکی از فواید یاری رساندن‌ پروردگار به بندگان این است که دیگر کسی برآنها غلبه نخواهد کرد. خداوند در قرآن سوره حج آیه شریفه۴۰ میفرماید «ولینصرن الله من ینصره ان الله لقوی عزیز» قطعا خداوند به کسی که (دین) او را یاری کند یاری می دهد چرا که خداوند بسیار نیرومند و شکست ناپذیر است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: دراینجا یاری رساندن به دین مورد توجه قرار گرفته و اهمیت دین بیان میشود که یاری به دین یاری به پروردگار است، باید ببینیم چگونه میتوان‌ دین را یاری کرد، مسلما راه های فراوانی وجود دارد؛ مثلا حفظ حجاب، امر به معروف و نهی از منکر، تعظیم شعائر پروردگار از مصادیق یاری میباشد. یکی دیگر از مصادیق یاری به دین، یاری رساندن به برادران مؤمن میباشد. امام صادق علیه السلام میفرماید «ان الله عزوجل فی عون المؤمن ما کان المؤمن فی عون اخیه المؤمن فأنتفعوا بالعظه وارغبوافی الخیر» خداوند به مؤمن تا زمانى که درحال کمک به برادر مؤمنش باشد کمک میکند پس از موعظه بهره بگیرید و به کار نیک رغبت نشان دهید.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: انسان این گونه توجه کردن به مومنین را باید نعمت و غنیمت بداند چون باعث میشود خداوند هم در دنیا و هم‌ در آخرت توجه ویژه به او داشته باشد. امام صادق علیه السلام باز در حدیث میفرماید «ما من مؤمن یعین مؤمنا مظلوما الا کان افضل من صیام شهرواعتکافه فی المسجد الحرام وما من مؤمن ینصر اخاه وهو یقدر على نصرته الا نصره الله فی الدنیا والاخره» هر مومن که برادر مومن مظلوم خود را یاری دهد همانا این کار بهتر و با فضیلت تر است از یک‌ ماه روزه گرفتن و اعتکاف در مسجد الحرام و هر مومنی که یاری کند برادر مومنش را در حالی که توان یاری دارد، همانا خداوند او را در دنیا و آخرت یاری خواهد رساند.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه دوم نمازجمعه بعد از حمد و ثنای الهی و فرستادن دورود و سلام به اهل بیت علیهم السلام و سفارش مجدد به رعایت تقوای الهی به چندین موضوع و مناسبت اشاره کرد.

ایشان به دیدار اعضای شورای عالی فضای مجازی در سوم بهمن با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: این شورا با توجه به اینکه سران محترم سه قوه و برخی از اعضای شورای عالی امنیت ملی، شورای انقلاب فرهنگی ،مجمع تشخیص مصلحت نظام در آن حضور دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد، این جلسه از مهمترین جلسات نظام اسلامی در سال ۹۶ میباشد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: اعتقاد مقام معظم رهبری این است که مدیریت فضای مجازی و کنترل آن راباید به دست گرفت و در این مساله از برخوردهای انفعالی باید پرهیز شود.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: فضای مجازی امروزه تبدیل به سرمایه ای برای استکبار و اهل سلطه شده است که شاهد هستیم در بیشتر مسایل علمی و اعتقادی و فرهنگی، دشمن از فضاهای مجازی استفاده میکند، در اغتشاشات اخیر آمریکا و اسراییل و آل سعود برعلیه نظام توانستند از فضای مجازی استفاده کنند، متاسفانه چون طریقه خوب کار کردن و استفاده صحیح از این نعمت را به خوبی نیاموخته ایم، سبب سرد شدن کانون خانواده ها و ایجاد مشکلات اعتقادی واخلاقی شده است.

وی به جلسه ی مقام معظم رهبری در۲۱ دی که با جوانان مستند ساز داشتند اشاره کرد و گفت: در این جلسه صمیمی، فرمایشات ارزنده ای حضرت آقا فرمودند که قابل توجه است، ۱-جوانان انقلابی را نیروی اصلی انقلاب دانستند. ۲-توجه به نسل جوان و باور کردن آن. ۳-انتقال ارزشهای انقلاب به جوانان انقلابی. همچنین رهبری معظم فردای بعد از جلسه پیامی به جوانان مستند ساز دادند که در آن فرموده بودند که جهت انقلابی را با دقت تمام باید حفظ کنید و نشان دهید که انقلابی هستید و بدانید که جنگ نرم دشمن بر پایه دروغ و تحریف و شایعه و سانسور و بایکوت بناء شده است و هنر شما میتواند کار دشمن را بی اثر کند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به فاز دوم بازی آمریکایها بر سر برجام اشاره کرد و گفت: ترامپ روز جمعه ۲۲دی رفع تحریم های هسته ای علیه ایران را تمدید کرد و تهدید کرد که ممکن است این بار آخر باشد و گفت اگر نمایندگان کنگره و دولت های اروپایی برای اصلاح معایب فاجعه بار آن اقدام نکنند او در موعد بعدی تعلیق تحریمها آمریکا را از برجام خارج کند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: ترامپ دیوانه گمان کرده با چنین تهدیدها که شاید دیگران از آنها هراس داشته باشند، میتواند ایران و ملت ایران را بترساند ولی ما اعلام میکنیم که عزت ما در این است که ثابت کردیم آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند.

امام جمعه شهرامام(ره) به فرارسیدن۳۹سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: این پیروزی که از زمان ورود امام(ره) به کشور حاصل شد. پیروزی اراده الهی بر اراده دشمنان خارجی و داخلی بود و آنچه باعث تحقق وعده الهی گردید، شجاعت و شور انقلابی ملت بود و باید همه به این مساله توجه کنیم تازمانی که شور انقلابی و بصیرت دینی داشته باشیم شکست نخواهیم خورد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به ۶بهمن سال ۱۳۶۰که در آن مردم ولایت مدار آمل حماسه ای بی نظیر آفریدند اشاره کرد و گفت: آمل شهر هزار سنگر در حدود ۱۰۰نفر از کمونیستها که از نظر نظامی آموزش دیده بودند وارد شدند و حمله خود را آغاز کردند، مردم ولایت مدار آمل در حدود ۱۰ساعت مقابل آنها ایستادند و مبارزه کردند که در این حماسه چهل نفر شهید شدند، سی و چهار نفر از کمونیستها کشته شدند‌، عده ای زخمی شدند و عده ای با رذالت تمام فرار کردند. حضرت امام(ره) در پیامشان فرمودند من از شهرستان آمل و مردم فداکار آن تشکر میکنم.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سیزدهم جمادی الاول سالروز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها به روایت ۷۵روز اشاره داشتند و ضمن تسلیت گفتند: حضرت زهرا سلام الله علیها اولین شهیده راه ولایت و دفاع از غدیر است، همه ما باید مرام و منطق فاطمی داشته باشیم، یعنی امید دشمن را نا امید کنیم و آب به آسیاب دشمن نریزیم.

همچنین امام جمعه شهرامام(ره) به آغاز دهه مبارکه فجر اشاره کردند و مطالبی را بیان نمودند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به تخریب بعضی از آثار و بناهای تاریخی در جوار بقعه متبرکه محمد بن جعفر طیار(ع) اشاره کردند و گفتند چون این بقعه در شهرک محمد بن جعفر طیار(ع) و بخش مرکزی شهرستان دزفول واقع شده خیلی ازخانواده هایی که در آنجا مقبره خانوادگی دارند با حالت اعتراض به این مساله ی پیش آمده توسط اداره اوقاف با بنده تماس گرفتند و پیام دادند که اصل موضوع چیست، بنده اظهار بی اطلاعی کردم و با جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای قاضی امام جمعه محترم شهرستان دزفول تلفنی صحبت کردم که ایشان فرمودند با بنده در این مورد اداره اوقاف حرفی نزده و اطلاعی نداده است، سوال این است‌ طبق سخنان ریاست محترم اوقاف که در بعضی رسانه های خبری درج شد‌ زمینها موقوفه بوده و در تملک اوقاف است آیا اعیانی آنها هم وقف بوده؟ اگر وقف بوده چطور مردم آنها را سالهاست که خریداری کردند، ملک وقفی را مگر میشود فروخت و چرا آثار قدیمی و باستانی تخریب شده؟ آیا بهتر نبود قبل از اقدام به چنین کاری از طریق رسانه ها و رادیوی شهری و شبکه استانی  مردم را مطلع میکردند تا مشکلاتی که اکنون پیش آمده پیش نمی آمد، حتی متاسفانه شبکه های معاند در این مورد شده اند دایه ی دلسوزتر از مادر، یکی از گلایه های مردم این است که چرا به ما که امواتمان در آنجا مدفونند اطلاع قبلی نداده اند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در پایان به یکی از نیازهای مهم کوی بهار شهر صفی آباد اشاره کرد و گفت: در این کوی که تقریبا ۹۰۰خانوار ساکن هستند متاسفانه مسجد و یا حسینیه ای وجود ندارد، البته زمینی چند سال گذشته توسط شورای شهر و شهرداری شهر صفی آباد به عنوان زمین مسجد که به نام امام علی(ع) است مشخص شده و تابلوی آن زده شده است حتی مدتی عده ای از مردم در آن زمین نماز خوانده اند‌ ولی در حدود یک یا دو سال است که بنابر گفته هئیت امناء آن مسجد که هنوز ساخته نشده، اداره راه و شهرسازی مخالفت کرده و گفته شده این برای امور دولتی است و نباید مسجد و یا حسینیه ای ساخته شود، بنده به این عزیزان مسئول عرض میکنم ‌نیاز این مردم امروزه مکان مذهبی است، جوانانی با شور و شوق زیاد در این منطقه زندگی میکنند که خواسته آنها ساخت مسجد است، خانواده ها نگرانند مبادا فرزندان ما در این زمان که دشمنان در جبهه نرم فعالیت میکنند گرفتار دشمنان بشوند، انشالله که با کمک شورای محترم شهر صفی آباد و شهرداری محترم و دیگر عزیزان این مشکل برطرف بشود و بتوانیم خدمتی به دین و اهل دین داشته باشیم.
+ 4 = 13