نماز عبادی سیاسی جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ نماز وحدت آفرین و دشمن شکن جمعه با حضور مردم متدین و ولایت مدار، به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزار شد.

 خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نماز جمعه امروز بعد از حمد و ثنای الهی و فرستادن درود بر اهلبیت علیهم السلام و سفارش به رعایت تقوای الهی، به مساله عبادت اشاره کرد و گفت: از جمله مسائلی که در قرآن و در احادیث به آن اشاره شده، عبادت و اطاعت خداوند است. که یکی از آن عبادت ها اقامه نماز است، خداوند در سوره عنکبوت آیه۴۵میفرماید «وأقم الصلاة ان ألصلاة تنهى عن الفحشاء والمنکر ولذکرالله اکبر والله یعلم ماتصنعون» و نماز را به پا دار همانا نماز از فحشاء و منکر نهی می کند وقطعا یاد خدا (ازهرعبادتی) بالاتر است و خداوند از آنچه انجام می دهید آگاه است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: در این آیه به اقامه نماز دستور داده شده است نه فقط به خواندن نماز، شخصی که اقامه نماز می کند باید اخلاقش و رفتارش و زندگیش و پوشش با آنکه اهل نماز نیست متفاوت باشد. در حدیثی حضرت زهرا سلام الله علیها یکی از علل وجوب نماز را پاک شدن از کبر و غرور بیان فرموده «فرض الله الصلاة تنزیها من الکبر».

وی به شرایط قبولی نماز و موانعی از موانع پذیرفته شدن نماز اشاره کرد و گفت: پیامبر(ص) می فرماید: اگر آن قدر نماز بخوانید تا همانند چله کمان قدتان خمیده گردد و روزه بگیرید تا همانند خود کمان شوید، خداوند از شما نخواهد پذیرفت مگر به داشتن ورع و تقوا «لوصلیتم حتى تکونوا کألاوتار وصمتم حتى تکونوا کألحنایا لم یقبل الله منکم الا بورع» همچنین در حدیث دیگری امام صادق(ع) یکی از موانع قبول نشدن نماز را نگاه توأم با نفرت و خشم فرزند نسبت به والدینش حتی اگر به او ظلم کرده باشند دانسته «من نظر الى أبویه نظر ماقت وهما ظالمان له لم یقبل الله له الصلاة».

امام جمعه شهرامام(ره) در پایان خطبه اول به حدیثی از احادیث قدسی پروردگار که امام صادق(ع) آن را روایت فرموده اشاره کرد و گفت: دراین حدیث خداوند بیان فرموده که نماز چه افرادی را خواهد پذیرفت وچه پاداشی به آنها عطاء خواهد کرد «الإمام الصادق علیه السلام: قالَ اللّه ُ تَبارَکَ وتَعالى: إنَّماأقبَلُ الصَّلاةَ مِمَّن تَواضَعَ لِعَظَمَتی، ویَکُفُّ نَفسَهُ عَنِ الشَّهَواتِ مِن أجلی، ویَقطَعُ نَهارَهُ بِذِکری، ولا یَتَعاظَمُ عَلى خَلقی، ویُطعِمُ الجائِعَ، ویَکسُو العاریَ، ویَرحَمُ المُصابَ، ویُؤوِی الغَریبَ، فَذلِکَ یُشرِقُ نورُهُ مِثلَ الشَّمسِ، وأجعَلُ لَهُ فِی الظُّلُماتِ نورًا وفِی الجَهالَةِ عِلمًا ، وأکلأُهُ بِعِزَّتی، وأستَحفِظُهُ بِمَلائِکَتی، یَدعونی فَاُلَبّیهِ، ویَسأَلُنی فَاُعطیهِ، فَمَثَلُ ذلِکَ عِندی کَمَثَلِ جَنّاتِ الفِردَوسِ، لا تَیبَسُ ثِمارُها، ولا تَتَغَیَّرُ عَن حالِها»

امام صادق علیه السلام: خداوند تبارک وتعالى فرموده: من نماز کسى را مى پذیرم که در برابر عظمت من فروتن باشد، به خاطر من نفْس خود را از شهوت ها باز دارد و روزش را با یاد من سپرى کند و بر آفریدگان من بزرگى نفروشد و گرسنه را غذا دهد و برهنه را بپوشاند و به مصیبت دیده رحم کند و غریب را جاى دهد؛ چنین کسى مانند خورشید مى درخشد، در تاریکیها براى او نورى قرار مى دهم، و در نادانى، دانشى. به عزت خودم ، عمرش را طولانى تر مى کنم و با فرشتگانم، پاسداریش مى نمایم. مرا مى خواند، جوابش مى دهم. از من درخواست مى کند، مى دهمش. مثل چنین شخصى در پیشگاه من، همانند باغ هاى فردوس است که میوه هایش خشکیده نمى شوند و حالتشان دگرگون نمى گردد.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم نماز جمعه شهرامام(ره) بعد از حمد الهی و صلوات براهل بیت علیهم السلام و سفارش مجدد به رعایت تقوای الهی به چندین مناسبت اشاره کردند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به دیدار مردم قم با مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مد ظله العالی اشاره کرد و گفت: فرمایشات مهمی را حضرت آقا بیان فرمودند که قابل توجه همگان باید باشد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: رهبر معظم انقلاب به ایستادگی و نبرد همچون ۴۰سال گذشته اشاره کردند و اینکه این نبرد ادامه خواهد داشت، چرا که کینه ورزی دشمن همیشه باقی است و اینکه این کینه ورزی دشمن باعث نشود مسئولان نظام از ضعفاء و مشکلات مردم بخصوص قشر ضعیف غافل شوند.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: وقتی یک مسئولی از ضعفاء و مشکلات آنها غفلت کند دشمنان از این غفلت به نفع خودشان استفاده خواهند کرد.

وی گفت: امام خامنه ای مثلث دشمنان نظام را در فتنه های اخیر معرفی فرمودند که این مثلث دشمنان؛ آمریکا و اسرائیل به عنوان طراح و عربستان به عنوان سرمایه گذار و منافقین روسیاه و وطن فروش نیروهای میدانی هستند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) همچنین گفت: آن قرارگاه هایی که در همسایگی ایران فرماندهی میشوند و رهبری معظم به آن اشاره کردند‌؛ هدایت عملیات در فضای مجازی و مدیریت اغتشاشات از طرف آمریکا و اسرائیل می باشند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: آنچه باعث نقش برآب شدن توطئه های آمریکا و دیگر دشمنان نظام اسلامی می شود: ایمان، اتحاد، بصیرت و ولایت مداری امت اسلامی است و این را دشمن دوست ندارد و  به دنبال به هم زدن وحدت و اتحاد این ملت است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: آنچه بارها در فرمایشات مقام معظم رهبری به آن تاکید شده؛ انقلابی بودن مسئولان است. انقلابی بودن یعنی راضی کردن مردم و به کار گرفتن نیروهای داخلی و تسلیم نشدن در مقابل زورگویان است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سالروز فرار شاه خائن اشاره کرد و گفت: یکی از وظایفی که والدین دارند این است که مشکلات و کمبودهایی را که قبل از انقلاب بوده به فرزندان خود بگویند.

وی گفت: در قبل از انقلاب آمریکا خود را مالک و صاحب ایران میدانست و شاه ایران دست بسته تسلیم آمریکا بود و ایران محل تاخت وتاز آمریکا بود.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: آنقدر مردم ایران تحقیر شده بودند که بر شیشه های رستوران های شرکت نفت، نوشته بودند ورود سگ و ایرانی ممنوع است.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: جوانان کتابهایی که به قلم افرادی که در دربار بودند و از نزدیکان پهلوی به شمار می رفتند، نوشته شده است را مطالعه کنند تا بدانند بر سر ملت چه گذشته است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: جوانان و آنهایی که انقلاب را درک کردند و یا درک نکردند همه باید بدانند به خاطر انقلاب خیلی ها زندان رفتند و شکنجه شدند و بعضی به شهادت رسیدند و چه خون دل هایی که امام راحل(ره) خورد و زحماتی که کشید که همه اینها باعث شد انقلاب به ثمر بنشیند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: آنهایی که در خط انقلاب هستند و حافظ آرمانهای انقلابند خداوند موفقشان بدارد و آنهایی که از انقلاب استفاده کردند و به منصب رسیدند و در خط انقلاب نیستند ‌خداوند آنها را اگر قابل هدایت شدن هستند هدایت فرماید و اگر قابل هدایت شدن نیستند در پیشگاه مردم در دنیا رسوا و ذلیل گرداند‌.

وی به سالروز شهادت شهید نواب صفوی و یارانش اشاره کرد و گفت: فدائیان اسلام مردم را در مسیر عزت حفظ کردند و به مردم ثابت کردند که شاه دلسوز ایران نیست. شهید نواب صفوی شخصیتی آزادمرد بود و در دوران نوجوانی مبارزات خود را آغاز کرد، بعد از کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۳ امام جمعه وقت تهران از طرف دربار مامور میشود نزد نواب صفوی برود و مبلغ یکصد هزارتومان به او میدهد تا دست از مبارزه بردارد که او قبول نمیکند بعد امام جمعه میگوید: اگر بخواهی شمارا به عنوان سفیر ایران در یک کشور اسلامی معرفی کنیم و یا در منزل خود بنشین و ماهی ده هزار تومان از طرف دربار به شما داده خواهد شد‌ و یا اینکه یک حزب اسلامی تشکیل بدهید و مخارجش را حکومت خواهد داد‌‌‌. شهید نواب صفوی هیچ یک از این پیشنهادها را قبول نمیکند و با تندی به آن شخص میگوید تو میخواهی مرا به درگاه معاویه بفرستی.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: این صفات و روحیه هایی که نواب داشت‌ صفات یک انقلابی هستند که هر آزاد مردی باید برخوردار از آنها باشد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در پایان به چند مناسبت دیگر اشاره کردند که از جمله آنها؛ اعلام نظری که ترامپ هم زمان در مهلت سه ماهه در باره پایبندی ایران درباره برجام قرار است داشته باشد و همچنین تمدید تحریم ها علیه ایران به جرم عدم پایبندی به برجام که البته ناقض برجام و قاتل و کشنده آن شخص ترامپ است نه ایران اسلامی.
9 + 4 =