نماز عبادی سیاسی جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ نماز عبادی سیاسی جمعه با حضور اقشار مختلف مردم متدین و ولایت مدار، به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزار شد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول بعد از حمد و ثنای الهی و فرستادن درود و صلوات بر اهل بیت علیهم السلام و سفارش به رعایت تقوای الهی، به بعضی از علل بی برکت شدن رزق و روزی و به وجود آمدن بعضی گرفتاری ها همانند قحطی اشاره کرد و گفت: خداوند در قرآن در سوره اعراف آیه ۱۳۰ چنین میفرماید که «ولقد اخذنا آل فرعون بالسنین ونقص من الثمرات لعلهم یتذکرون» و فرعونیان رابه قحطی و خشکسالی متعدد و کمبود بسیارشدید بخشی از محصولات دچار کردیم تا هوشیار شوند.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: اعمال و رفتار انسان بر زندگی و رزق و روزی او تاثیر گذار است، اگر جامعه ای مبتلا به گناه شود خداوند برکت را از آنها خواهد گرفت، گاهی نیامدن باران خود نشانه عذاب الهی است که مردم در کنار دعا کردن باید اندیشه کنند که چرا چنین شده و دنبال علت باشند.

وی گفت: درنهج البلاغه خطبه ۱۴۳حضرت علی علیه السلام برای استسقاء و طلب باران خارج شد «وقد خرج للاستسقاء وقال.ان الله یبتلی عباده عند الاعمال السیئه بنقص الثمرات وحبس البرکات واغلاق خزائن الخیرات لیتوب تائب ویقلع مقلع ویتذکر متذکرو یزدجر  مزدجر» فرمود خداوند مبتلا می کند بندگان خود را وقتی اعمال ناشایست انجام دهند؛ به کم شدن ثمرات و محصول و حبس کردن برکات و بستن خزائن خیرات تا اینکه توبه کنند و گنه کار دل از گناه بکند و آنکه باید متذکر شود متذکر گردد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در ادامه احادیثی از امام صادق علیه السلام بیان کرد و گفت: امام صادق علیه السلام فرموده گاهی اگر خداوند بخواهد از یک شخص معصیت کار روی برگرداند، وقتی گناهی کرد نعمتی به اومی دهد تا آن گنهکار استغفار را فراموش نماید و اگر بخواهد خیر و برکتی به شخص عنایت کند وقتی آن شخص معصیت کرد، نعمتی از او میگیرد و استغفار را به یاد او خواهد انداخت.

 خطبه دوم

امام جمعه شهرامام(ره) درخطبه دوم به پیام مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مد ظله العالی به کنگره شهدای روحانی که در شهر مقدس قم برگزار شده بود اشاره کرد و گفت: در این پیام رهبر معظم انقلاب عامل پیروزی انقلاب اسلامی و شکست طرح های دشمن را شجاعت و فداکاری و ایمان دانسته که ما نیز باید این عامل را همیشه حفظ کنیم.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: بنابر فرمایش رهبر معظم انقلاب هرگاه روحانیت در مقابل دشمنان اسلام و ایران سینه سپر کرده و وارد میدان مبارزه شده سربلند بوده است.

وی گفت: امروز روحانیت نیز وظیفه ای دارد که به خوبی در پیام امام خامنه ای به آن اشاره شده که انقلابی بودن و شناخت دشمن و آمادگی برای مقابله با ترفندهای دشمنان می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به فتنه اخیر و اغتشاشاتی که عده ای ساده لوح و عده ای البته معاند به راه انداختند اشاره کرد و گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی با انتقاد و اعتراض قانونمند مخالف نیست و این حق را به مردم داده است که از حقوق خود دفاع کنند ولی باید آگاه باشند که مبادا خواسته یا ناخواسته توسط عده ای معاند جمهوری اسلامی در دام آمریکا و اسرائیل و ایادی آنها گرفتار نشوند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: یک شخص معترض به تزلزل در اقتصاد و یا گرانی و بیکاری که نباید خلاف قانون و شرع کاری بکند. آنهایی که عده ای بیگناه را کشتند و اموال بیت المال را تخریب کردند و آتش زدند اینها نوکر آمریکا هستند و دستور از دشمنان نظام میگیرند، همه باید بدانیم اهل فتنه دنبال حقیقت نیستند بلکه میخواهند یک حقیقت دروغین برای خود بتراشند و مردم را گول بزنند تا به آرزوهای خود برسند، البته مسئولین نظام نیز باید بهانه دست دشمنان ندهند؛ معیشت مناسب حق مردم است این سفارش امام راحل(ره) است که نباید به گرفتاری های مردم و سختی معیشت آنها بی توجه بود.

وی گفت: حضرت امام(ره) در صحیفه جلد اول صفحه ۲۷۰ میفرماید: این جوان بعد از ۲۰سال تحصیل کار میخواهد فردا که فارغ التحصیل می شود سرگردان است اگر معاشش فراهم نشود نمیتواند دین خود را حفظ کند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: باید همه بدانیم که دشمن دست از دشمنی با انقلاب بر نمیدارد و میخواهد آن را تحریف کند آنچه باعث میشود که بتوانیم در مقابل فتنه گران ایستادگی کنیم‌ آگاهی و بصیرت است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام از همه نیروهای نظامی و امنیتی بخصوص نیروی انتظامی تشکر و قدر دانی کرد.‌

وی همچنین گفت: اگر به فرمایشات رهبری دقت نشود و از مشکلات مردم غفلت بشود دشمن همه ما را هدف قرار خواهد داد.

خطیب جمعه شهرامام(ره) نیز گفت: چرا دزدان اقتصادی و حقوق بگیران نجومی محاکمه و معرفی نمیشوند ؟ همین مسائل گاهی بهانه دست دشمن میدهد تا فتنه راه بیندازد.

امام جمعه شهرامام(ره) به فرارسیدن سالروز کشف ححاب توسط رضا شاه اشاره کرد و گفت: این سوغات فرنگ بود که وارد کشور شد که البته بزرگان دین و متدینین در مقابل این توطئه ایستادند و عده ای نیز در این راه به شهادت رسیدند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: باید توجه کنیم که حجاب از ضروریات دین است و از حقوق الهی میباشد.

وی از بعضی هنرمندان و بازیگران سیمای جمهوری اسلامی انتقاد کرد و گفت: بعضی از این بازیگران متاسفانه با پوشش نامناسب مروج بی بندباری و بی حیایی و بی حجابی هستند که این کارها دهن کجی به دین و آموزهای دین است، شهداء خون دادند که این اوضاع پیش بیاید؟

امام جمعه شهرامام(ره) به قیام خونین مردم قم‌در ۱۹دی ۵۶ اشاره کرد و گفت: این قیام به علت توهین به امام(ره) بود که در روزنامه اطلاعات مقاله ای به عنوان استعمار سرخ و سفید با امضای احمد رشیدی مطلق درج شده بود که البته پشت پرده محمدرضای پهلوی در این قضیه دخالت مستقیم داشته. در این مقاله به امام توهین شده بود لذا مردم قم ولایت مداری و دفاع از علماء را با قیامی که داشتند در تاریخ ثبت نمودند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به شهادت شهدای هویزه و روز شهدای دانشجو نیز اشاره کرد و گفت: از خدا میخواهیم که ما را قدر دان خون شهداء قرار دهد و ما را در مسیر انقلاب و شهید و شهادت ثابت قدم نگه بدارد.
8 + = 15