نماز عبادی سیاسی جمعه ۸ دی ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ نمازعبادی سیاسی جمعه با حضور اقشار مردم متدین و ولایت مدار، به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزارشد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه اول نمازجمعه شهرامام(ره) بعد ازحمد و ثنای الهی و سفارش به رعایت تقوا گفت: یکی از نیازهای مومن موعظه است که قرآن کتاب وعظ و نصیحت برای مومنین می باشد و بعد از آن فرمایشات اهل البیت علیهم السلام هستند که به مثابه چراغ هدایت می باشند از جمله آن نصایح؛ مواعظ پیامبر(ص) به جناب اباذر غفاری(ره) شخصیتی که حضرت علی علیه السلام او را بهترین از برادران برای خود دانسته و پیامبر(ص) نیز او را از اهل بیت خوانده اند.

پیامبر(ص) در نصایحی که داشته اند اباذر را از آمال و آرزوهایی که دست یافتنی نیستند و از سپردن کار امروز به فردا برحذر داشته و فرموده اند «یَا اباذر! إِیَّاکَ وَ التَّسْوِیفَ بِأَمَلِکَ فَإِنَّکَ بِیَوْمِکَ وَ لَسْتَ بِمَا بَعْدَهُ، فَإِنْ یَکُنْ غَدٌ لَکَ فَکُنْ فِی الْغَدِ کَمَا کُنْتَ فِی الْیَوْمِ، وَ إِنْ لَم یَکُنْ غَدٌ لَکَ لَمْ تَنْدَمْ عَلَی مَا فَرَّطْتَ فِی الْیَوْمِ،»

ای اباذر! از این که کاری را به آینده موکول کنی (کار امروز را به فردا بیفکنی «تسویف») بپرهیز. تو امروز، در مقابل امروزت هستی، از آینده چه خبر داری؟اگر فردایی داشتی، برای فردایت چنان باش که برای امروزت بودی و اگر به فردا نرسیدی، بر کوتاهی و قصور امروز، اندوه نخواهی داشت.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام افزود: گاهی انسان با آرزوهای بیجا و سپردن کارهای امروز به فردا چنان ضرر خواهد کرد که جز پشیمانی چیزی عائد او نخواهد شد. انسان کاری را که میتواند امروز انجام بدهد نباید به فردا موکول کند. عمر انسان هر روزی که سپری میشود به سمت کاستن میرود، سزاوار است هر شخصی به فکر آینده خویش باشد و خود را از مرگ در امان نداند که ناگهان مرگ فرا میرسد؛ طبق نقلی امام صادق(ع) نگاه در آئینه کرد و گریست وقتی علت را جویا شدند، فرمودند: آثار پیری و مدی سفید را در چهره و محاسن خویش دیدم  و این پیامی است برای ما که همیشه جوان و سرحال نمی مانیم، پس تا می توانیم توشه ای برای آخرت فراهم کنیم و لحظات عمر خویش را مغتنم بشماریم.

وی گفت: در دعای ابی حمزه ثمالی، امام سجاد علیه السلام اینگونه از خدا خواسته است «واعنی بالبکاء علی نفسی فقد افنیت  بالتسویف  والامال عمری» خدایا مرا با گریه یاری کن که به حال خویش بگریم چرا که عمرم را با آرزوها و تسویف فناء کردم. امام سجاد(ع) به ما می آموزد که نباید عمر خویش را فناء کنیم بلکه به بهترین وجه باید از آن بهره برداری بنماییم تا در قیامت وقتی از عمر ما سوال کردند بتوانیم جوابگو باشیم.

خطبه دوم

خطیب جمعه شهرامام(ره) در خطبه دوم ضمن سفارش مجدد به رعایت پرهیزگاری و فرستادن درود و صلوات بر ائمه معصوم علیهم السلام به چندین مناسبت اشاره کردند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها اشاره کرد و گفت: لقب معصومه را امام رضا علیه السلام به خواهر خویش دادند که این بیان کننده مقام و منزلت این حضرت است. فاطمه معصومه(س) از امام زادگانی است که دارای زیارت ماثوره هستند و حرمشان، در روایات حرم اهل بیت دانسته شده است.

امام صادق علیه السلام به مردم ری که خدمتشان رسیدند خبر دفن این بانوی کریمه رادر قم دادند و فرمودند هرکس او را با معرفت زیارت کند، بهشت بر او واجب است و زمانی این خبر را دادند که هنوز امام کاظم علیه السلام متولد نشده بود. حضرت معصومه(س) همانگونه که در زیارتشان آمده دارای شأن و منزلت خاصی نزد پروردگار است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) در ادامه به سالروز حماسه ۹دی روز بصیرت و میثاق امت با ولایت اشاره کردند و گفتند در فتنه ۸۸ دشمنان نظام از خارج و ساده لوحان از داخل به بهانه ی انتخابات ریاست جمهوری و با دروغ تقلب بزرگ راهی را آغاز کردند که ظاهرش ابطال انتخابات و واقع آن براندازی نظام بود. در فتنه ۸۸ نوک پیکان فتنه، نظام را نشانه رفته بود و خواستند نظام اسلامی را خائن معرفی کنند ولی بحمدالله با تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری در برابر فتنه و صبر و بصیرت افزایی مردم و دلسوزان انقلاب، اهل فتنه نتوانستند به آرزوی خود برسند.

وی افزود: روز ۹ دی روزی است که فتنه و دسیسه های فتنه گران دفن شد.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: روز ۹ دی این درس را به جهانیان آموخت که هرکجا مردم با بصیرت گوش به فرمان ولایت باشند تیغ دشمن کند خواهد شد و نمی تواند بر پیکره ی قوی و پولادین ملت مقاوم زخمی وارد کند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به دیدار مقام معظم رهبری با مسئولان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اشاره کرد و گفت: تمام فرمایشات امام خامنه ای حفظه الله مهم است و باید همه مردم بخصوص صاحب منصبان به آنها دقت کنند و به کار ببندند.

خطیب جمعه شهرامام(ره)گفت: رهبر انقلاب فرمودند دشمن به دنبال نا امید کردن ملت ایران است و تاکید کردند همه، دشمن را و برنامه های آن را باید بشناسند.

وی در ادامه گفت: رهبر معظم انقلاب نیاز امروزین انقلاب را تداوم انقلابی گری همراه با پختگی دانستند و اشاره فرمودند: در جنگ نرم باید حدس زد دشمن میخواهد چه کاری انجام بدهد و امروز حدس زدن نیاز نیست چون دشمن خود را معرفی کرده است، هزاران توپخانه ی دروغ پردازی مشغول شلیک است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: کسانی که به فرموده امام خامنه ای دینشان سیاسی است و تقوا ندارند‌‌؛ اینها همان کار دشمن که ایجاد تفرقه است و دلسرد کردن مردم از نظام است را انجام می دهند و آب به آسیاب دشمن می ریزند.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: در تاریخ افراد زیادی بودند که دینشان سیاسی و مصلحتی بود، مثل زبیر که با ولایت بود اما وقتی به آرزوی خویش نرسید شد دشمن ولایت.

وی گفت: یکی از تاکیدات رهبر انقلاب توجه به جوانان و اعتماد به جوانان انقلابی بود که سزاوار است مسئولین بیشتر به جوانها بهاء بدهند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به روز ۱۴ دی ماه اشاره کردند و گفتند: در دیداری که مقام معظم رهبری در ۱۴ دی سال ۱۳۹۴ با ائمه جمعه کشور داشتند، فرمودند که نماز جمعه قرارگاه است؛ قرارگاه ایمان، تقوا، بصیرت و اخلاق و فرمانده این قرارگاه امام جمعه است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: این نگاه امام خامنه ای به نمازجمعه اهمیت موضوع را برای همگان روشن می کند ولی متاسفانه هنوز در بعضی شهرها نماز جمعه را یک مساله فرهنگی نمی دانند و این نگاه، نگاه صحیح و درستی نیست، در هر شهر مسئولین و مدیران و مردم باید به امام جمعه کمک و یاری برسانند تا بتواند فرماندهی این قرارگاه را به خوبی ایفاء کند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به روز صنعت پتروشیمی نیز اشاره کرد و ضمن تبریک به عزیزانی که در این صنعت مشغول خدمت هستند گفت: در خوزستان مظلوم که بیشترین صنایع پتروشیمی در آن می باشد، شاهد بیکاری جوانان هستیم و متاسفانه مسئولین امر به جای توجه به اصل بیکاری که سبب ایجاد خیلی از تنشها و اختلافات و دعواهای اجتماعی و خانوادگی میشود ‌به این می پردازند که فلان مدیر و یا وزیر اشتباه کرده که گفته مثلا در هر خانه ای ۳ نفربیکارند، این آمار غلط است و این درست؛ باید بگوییم مشکل بیکاری است حتی اگر در هر خانه ای یک نفر بیکار باشد صحیح نیست، چرا جوانان شهرها و استانهای دیگر در این استان کار برایشان هست اما برای جوانان بومی خیر؟

وی تاکید کرد: این اوج بی عدالتی و ظلم به خوزستان و خوزستانی ها می باشد، مسئولین نگاه بهتری به این خطه داشته باشند.

امام جمعه شهرامام(ره) در ادامه به چندین مناسبت دیگر اشاره کردند و مطالبی را بیان نمودند و در پایان گله مندی خود و بعضی مدیران شهری را از بعضی مسئولین شهرستان دزفول ابراز کردند و گفتند: چرا در بعضی مناسبت ها و اموری که همه مدیران و مسئولین هستند از ائمه جمعه ی شهرهای تابعه شهرستان مثل؛ سردشت، میانرود و شهرامام(ره) دعوت نمی کنند که حضور داشته باشند، مگر این شهرها و بخشها جزء شهرستان نیستند؟

وی گفت: چرا در معارفه سرپرست فرمانداری دزفول دعوتی صورت نگرفت ‌مگر نه اینکه فرماندار محترم، فرماندار شهرها و بخشهای تابعه نیز میباشد. باید دست اندرکاران چنین امور مهم در شهرستان توجه بیشتری به شهرهای تابعه داشته باشند که دلگرمی پیش بیاید نه دلسردی.
+ 9 = 13