نماز عبادی سیاسی جمعه یکم دی ماه ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ نمازعبادی سیاسی جمعه با حضور اقشار مردم متدین و ولایت مدار، به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزارشد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه اول نماز جمعه شهرامام(ره) با اشاره به آیه ۱۹ از سوره آل عمران که خداوند میفرماید «ان الدین عند الله الاسلام» همانا دین مقبول نزد خداوند اسلام است.

وی گفت: اسلام یعنی تسلیم شدن در مقابل دستورات شرع مقدس، انسان مسلمان باید مطیع اوامر و نواهی پروردگار باشد تا بتواند به مقام و رتبه ایمان برسد.

امام جمعه شهرامام(ره) در ادامه به صفاتی از صفات اهل دین که حضرت علی علیه السلام فرموده‌ اشاره کرد و گفت: حضرت علی(ع) میفرمایند «ان لاهل الدین علامات یعرفون بها.صدق الحدیث واداء الامانه و الوفاء بالعهد  و صلة الرحم و رحمة الضعفاء» برای اهل دین نشانه ها و علائمی است که با آنها شناخته میشوند.؛ راستگویی، اولین نشانه است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت‌: راست گویی سبب آرامش و آسایش و نجات انسان میشود و دروغ گویی آرامش انسان را از او میگیرد. دومین علامت برگرداندن امانت به صاحبش و قبل ازآن نگهداری صحیح از امانت است و علامت سوم وفا کردن به عهد و پیمان است، چرا که در روز قیامت درباره پیمان ها و عهد سوال خواهند کرد.‌ علامت چهارم صله ارحام و توجه به خویشاوندان است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام گفت: بعضی از افراد متاسفانه هیچ توجهی به اقوام و ارحام خود ندارند که اگر این عادتها ترک نشود، زندگی ها بی برکت خواهد شد و عمر ها کوتاه میگردد علامت پنجم ترحم به مستمندان و انسانهای ضعیف میباشد.

وی ادامه داد: خوب است هر طایفه و عشیره ای توجه به ضعفای قوم خود کنند و دست آنها را بگیرند و از فقر و نداری نجاتشان بدهند.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در خطبه دوم نماز جمعه شهرامام(ره) به چندین مناسبت اشاره کردند.

در اول به تنشهایی که بین بعضی از مسئولین پیش آمده و تهمت هایی که گاهی از طرف بعضی به دیگران زده میشود و کلیپ های تصویری و صوتی آنها پخش میگردد اشاره کرد و گفت: چنین کارهایی شایسته افرادی نیست که عمری سر سفره انقلاب نشسته اند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: امروزه آمریکا و رژیم اشغالگر صهیونیستی باور کرده اند که نمیتوانند با جمهوری اسلامی وارد جنگ مسلحانه بشوند، لذا در کمین هستند تا از شکاف هایی که در بین بعضی مسئولین پیش می آید سوء استفاده کنند و آسیابشان به خوبی بچرخد. مسئولین باید توجه کنند که بیان بعضی از امور هیچ فایده ای برای جامعه ندارد بلکه گاهی سبب دلسرد شدن مردم و امیدوار شدن دشمنان خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال اشاره کرد و گفت: این سال وارد فصل آخر شده است و مردم شریف ایران منتظر محقق شدن وعده هایی هستند که به آنها داده شد، مسئولین باید بدانند نمیشود مشکلات و گلایه های مردم را نادیده گرفت، اگر انتقادی از طرف مردم یا امام جمعه ای که زبان مردم است میشود نباید از این انتقادها ناراحت شد، حضرت علی(ع) میفرماید: کسی که به تو انتقاد میکند دوستدار تو میباشد. گاهی شنیده میشود که چرا فلان امام جمعه چنین حرفی زده، باید گفت امام جمعه در هر مساله ای که مربوط به مردم و کشور و مصالح نظام است باید وارد شود و مشکلات را بیان کند که اگر چنین نباشد انتقاد به خود امام جمعه وارد است. طبق فرمایش مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای مردم حق دارند از مسئولانشان کار و تلاش و رفتار مسئولانه بخواهند و وظیفه مسئولان است که پاسخگو باشند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: ما اکنون در حال جنگ اقتصادی هستیم، پس باید توجه مضاعف به مساله اقتصاد داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به آلودگی هوا در بعضی از استانها که مدتی است گریبانگیر مردم شده اشاره کرد و گفت: وضع هوا سال به سال بدتر میشود و باید همه دستگاه های مسئول توجه جدی و اقدام سریع نسبت به برطرف کردن این مساله و مشکل داشته باشند.

وی گفت: در رسانه ها و اخبار چنین شنیده شد که آقای عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور (که مدتی قبل در خوزستان مورد انتقاد شدید از طرف نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی درباره انتقال آب خوزستان قرار گرفت، که متاسفانه در تهران گفت آنها باید معذرت خواهی بکنند) وقتی خبرنگار از او درباره آلودگی هوا سوال میکند؟ جواب میدهد که مشکل وسایل دودزا هستند ‌که البته این مورد قبول است، ولی در ادامه میگوید ما امروزه در کشور مشکل ریز گرد نداریم‌، باید گفت این یک دروغ است. بنده از مسئولین استان میخواهم اگر ممکن است بعضی از افراد مسئول که عادت به توجیه کردن و طفره رفتن دارند، آنها را در ایام و روزهایی که خاک می بارد به استان دعوت کنند تا بدانند نمیشود به مردم دروغ گفت.

وی ادامه داد: آقای کلانتری یا خوزستان را جزء کشور نمیداند، که البته باید ایشان و باقی افراد مسئول بدانند اگر خوزستان و مردم شریف آن و خون شهیدانی که در این خطه ریخته شد و جانبازی جانبازانی که خیلی ها از آنها اطلاعی ندارند نبود، معلوم نبود که چنین افرادی الان کجا بودند و چه منصبی داشتند‌ و اگر امروز صاحب منصبند مدیون ما خوزستانی ها هستند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به برگزاری همایش حقوق شهروندی که در تهران برگزار شد اشاره کرد و گفت: در این همایش رئیس جمهور جناب آقای روحانی و عده ای از وزرا نیز حضور داشتند‌، باید گفت در مساله حقوق شهروندی  از غرب زدگی باید پرهیز شود. سوال ما این است بعضی از پوشش هایی که بعضی از بازیگران زن و مرد دارند غرب زدگی هست یا نیست، ما نباید آموزه های اسلامی را فراموش کنیم بلکه مبنا و اساس باید آموزهای دین باشد. بحث اشتغال و حق زندگی آبرومندانه ‌داشتن اقتصاد قوی، هوای سالم از دیگر حقوق شهروندی میباشد که متاسفانه به درستی رعایت نمیشود.

امام جمعه شهرامام(ره) به سالروز ولادت حضرت امام حسن عسکری(ع) و جناب شاه عبدالعظیم حسنی(ع) و ولادت حضرت عیسی(ع) اشاره کردند و ضمن عرض تبریک به بیان مطالبی درباره این بزرگواران پرداخت.

ازجمله آن مطالب، این بود که گفت: امام حسن عسکری(ع) با وجود همه فشارها و کنترل ها از طرف حکومت عباسی یک سلسله فعالیت های سیاسی و اجتماعی و علمی در جهت حفظ اسلام داشتند و همچنین با افکار و عقاید باطل مبارزه کردند.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به سالروز شهادت آیت الله  غفاری به دست رژیم ستم شاهی اشاره کردند و همچنین به سالروز تشکیل ثبت احوال اشاره کردند و خواستار ایجاد یک شعبه از ثبت احوال در شهرامام(ره) جهت خدمت رسانی به مردم شریف این منطقه شدند.

وی همچنین به سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی توسط امام راحل(ره) اشاره داشتند و مطالبی را درباب علم ودانش بیان کردند.

وی در پایان به مشکلات موجود در گلزار شهدای اسحاق ابراهیم(ع) اشاره کردند و گفتند: بنده سال قبل از مردم خواستم که همه تلاش کنند تا یک مسجد و یا حسینیه ای جهت مراسماتی که گرفته میشود ساخته و بناء شود که بحمدالله یک برادر خیر و مومن متقبل هزینه ساخت آن شده است ولی مشکل اینجا است که زمین هنوز مشخص نشده و اختلافاتی در باره مشخص شدن آن پیش آمده. و یک مشکل دیگر در قبرستان مشخص کردن زمینهای خالی در کنار بعضی از قبور توسط افرادی برای خود است، که این طبق فتوای مراجع خلاف شرع است و کسی نمیتواند زمینی را برای خود و یا اقوامش مشخص کند.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: بنده چندین بار به صورت تلفنی با ریاست اوقاف شهرستان دزفول صحبت کردم که در جلسه ای که اعضای شورای اسلامی شهرامام(ره) و شهرک انقلاب  حضور دارند ایشان نیز حضور داشته باشند تا بتوانیم هم این مکان مقدس را بناء کنیم و هم جلوی باقی مشکلات گرفته شود، ولی گلایه بنده این است با توجه به دادن قول مساعدت هنوز از طرف اوقاف با ما همکاری نشده و بنده عرض میکنم هر کجا و در هر ساعت و زمانی که ریاست محترم اوقاف بفرمایند ما حضورخواهیم داشت تا مشکلات برطرف شود.
3 + 1 =