نماز عبادی سیاسی جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶

به گزارش خبرنگار اندیشه آدینه؛ آئین عبادی سیاسی نماز جمعه با حضور اقشار مردم متدین و ولایت مدار، به امامت حجت الاسلام والمسلمین احمد فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در مصلای این شهر برگزار شد.

خطبه اول

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه اول نماز جمعه امروز بعد از حمد و ثنای الهی و سفارش به رعایت تقوا به آیاتی از آیات قرآن اشاره کرد و گفت: در قرآن خداوند دشمنی یهود صهیونیسم رانسبت به اهل ایمان بیان فرموده است و اینکه چه وقت یهودیان میتوانند از پیامبر(ص) راضی باشند.

خداوند در سوره بقره آیه ۱۲۰چنین میفرماید «لَنْ تَرْضى‌ عَنْکَ الْیَهُودُ وَ لَا النَّصارى‌ حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدى‌ وَ لَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْواءَهُمْ بَعْدَ الَّذِی جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ ما لَکَ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَلِیٍّ وَ لا نَصِیرٍ»(اى پیامبر!) هرگز یهود و نصارى از تو راضى نخواهند شد تا (آنکه تسلیم خواسته آنان شوى و) از آئین آنان پیروى کنى. بگو: هدایت تنها هدایت الهى است، و اگر از هوى و هوسهاى آنها پیروى کنى، بعد از آنکه علم (وحى الهى) نزد تو آمد، هیچ سرور و یاورى از ناحیه خداوند براى تو نخواهد بود).

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: یهودیان نمیتوانند از پروردگار تبعیت کنند، بلکه آنها تابع نفس خویش هستند. خداوند به پیامبر(ص) و البته به مومنین چنین سفارش می کند که از آنها تبعیت نکن، که نتیجه تبعیت این خواهد شد که خداوند نصرت و یاری خویش را از پیامبر(ص) خواهد گرفت و دیگر یاری گر و ناصری نخواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام در ادامه گفت: خداوند در سوره مائده آیه ۸۳ به دشمنترین مردم نسبت به اهل ایمان اشاره فرموده که یهودیان هستند «لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَداوَةً لِلَّذِینَ آمَنُوا الْیَهُودَ وَ الَّذِینَ أَشْرَکُوا» قطعاً سرسخت‌ترین مردم را در دشمنى نسبت به اهل ایمان، یهودیان و مشرکان خواهى یافت.

وی گفت: امروزه نیز شاهد دشمنی و عداوت و کینه توزی یهود و صهیونیسم و آمریکای جنایتکار نسبت به مسلمانان و اهل ایمان هستیم.

از جمله نشانه های دشمنی و عداوت، تصمیم اخیری است که رژیم غاصب صهیونیستی و ترامپ رئیس جمهور احمق و بی خرد آمریکا در مورد انتقال پایتخت اسرائیل غاصب از تل آویو به قدس شریف است. قدس و بیت المقدس که برای همه مسلمانان است، قدس که قبله اول مسلمانان بوده و طبق روایات و اخبار اولین نمازجمعه ای که امام‌زمان(عج) بعد از ظهور اقامه خواهد کرد در بیت المقدس و قدس شریف است.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: این تصمیمی که گرفته شده علامت نابودی اسرائیل و ریشه کن شدن آنها می باشد. همه انسانهای مؤمن و مسلمان باید در مقابل چنین اقداماتی شجاعانه ایستادگی کنند و مشت محکمی بر دهان استکبار بزنند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: یکی از نشانه های اهل ایمان طبق فرمایش پروردگار عدم داشتن حزن و اندوه است، زیرا مومنین دارای بالاترین مقام ها و درجات هستند خداوند در سوره آل عمران آیه ۱۳۹به این مطلب اشاره کرده و میفرماید «ولاتهنوا ولاتحزنوا وانتم الاعلون ان کنتم مومنین» سست نشوید وغمگین نگردید و شما برترید اگر ایمان داشته باشید. انسان اگر در عقیده و باور سست شود، خود را ذلیل خواهد کرد مثل دولتمردان آل سعود و آل خلیفه که غلام حلقه به گوش استکبار و آمریکا هستند.

امام جمعه شهرامام(ره) گفت: اگر امام راحل(ره) فرمود: آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند؛ آن زمانی است که برخوردار از صفت ایمان باشیم و حزن و اندوه به خود راه ندهیم.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام امام جمعه شهرامام(ره) در خطبه دوم بعد از حمد و ثنای الهی و فرستادن درود و تحیت به اهل بیت علیهم السلام و سفارش مجدد به رعایت پرهیزگاری، به چندین موضوع و مناسبت اشاره کردند.

خطیب جمعه به ۱۸آذر روز معرفی رژیم بعث عراق به عنوان آغازگر جنگ تحمیلی علیه ایران از سوی سازمان ملل در سال ۱۳۷۰ اشاره کرد و گفت: دشمنان ایران  همچون آمریکا که بعد از انقلاب منافع خود را از دست دادند و دیگر پایگاهی در ایران نداشتند، دشمنی خود را نتوانستند نسبت به امت ایران مخفی کنند؛ لذا شخص دیوانه ای همچون صدام را وعده پشتیبانی به او دادند و جنگ بین ایران و عراق را راه انداختند. اگرچه کشورهای زیادی صدام و حزب بعث را یاری و کمک میکردند، هم کمک تسلیحاتی و هم کمک مالی، با این وجود رزمندگان اسلام مردانه و شجاعانه ایستادند و نگذاشتند دشمن یک وجب از خاک وطن را تصرف کند، این نتیجه تبعیت از ولایت فقیه است و وجود رهبری شجاع و بابصیرت همچون حضرت امام(ره) که وجود او مایه دلگرمی رزمندگان و امت شجاع ایران میشد.

وی گفت: سازمان ملل از اول هم میدانستند که آغازگر جنگ صدام و حزب بعث بود ولی چون منافعی را میدید حاظر به گفتن و اعلام حقیقت نبود تا اینکه چاره ای جز گفتن حقیقت نداشت و رسما اعلام کرد  که حزب بعث آغازگر جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است.

خطیب جمعه شهرامام(ره) به سالروز شهادت سرگرد خلبان احمد کشوری اشاره کردند و گفتند: شهید کشوری ولایت مدار به تمام معنی بود و خود را سرباز ولایت میدانست، با شجاعت و غیرت از خاک وطن و ناموس امت اسلامی دفاع کرد و شربت شهادت را نوشید.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به ۱۹آذر سالروز تشکیل شورای عالی فرهنگی به فرمان امام راحل(ره) اشاره کرد و گفت: بالاترین و عالیترین و تاثیر گذارترین نهاد در عرصه ی سیاستگذاری فرهنگی و علمی کشور، این شورا میباشد، که باید ببینیم آیا توانسته کاملا به وظایف خود عمل کند یا خیر، البته باید بگوییم که افرادی بنا بر مصالح خود شاید نگذاشته باشند این شورا بتواند خوب عمل کنند و به تعبیری چوب لای چرخ آن گذاشته باشند.

خطیب جمعه شهرامام(ره) گفت: این فرمان از طرف امام نقطه آغاز یک حرکت فرهنگی محسوب میگردد.

وی به محورهایی از محورهای اصلی فعالیت این شورا اشاره کرد و گفت: گسترش و نفوذ فرهنگ اسلامی در جامعه از وظایف این شورا می باشد؛ آیا آنگونه که باید فرهنگ اسلامی نفوذ پیدا کند، پیدا کرده است؟ از محورهای دیگر تزکیه ی محیط های علمی و فرهنگی است که باید بحق بگوییم در این عرصه کمیت شورا می لنگد. یکی دیگر از محورهای اصلی این نهاد تحول دانشگاه ها، مدارس و مراکز فرهنگی و هنری بر اساس فرهنگ اسلامی است، آیا الان اینگونه است؟

رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله امام خامنه ای(مدظله العالی) درباره این نهاد میفرماید: این شورا اتاق فرمان فرهنگی کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین فیض الاسلام به روز جهانی حقوق بشر اشاره کرد و گفت: روز ۱۹آذر  روز تصویب اعلامیه ی حقوق بشر در سازمان ملل است. سوال این است آیا سازمان ملل به حقوق واقعی بشر توجه میکند یا به حقوق بشر آمریکایی.؟

اگر برای بشریت حقی قائل هستند، چرا دولت ظالم آل خلیفه دربحرین و آل سعود در عربستان و در یمن مسلمانان را از حق اولیه خود محروم میکنند و سازمان ملل ساکت است و شیعیان در بحرین و عربستان به عنوان شهروند شناخته نمی شوند. چرا اسرائیل غاصب و کودک کش آزاد است هر کاری بکند ولی امت فلسطین از حق طبیعی خود محرومند. چرا مردم یمن باید توسط آل سعود ملعون به خاک و خون کشیده شود، آیا آنها حق حیات ندارند؟

امام جمعه شهرامام(ره) در ادامه به سالروز شهادت آیت الله دستغیب(ره) اشاره کرد و گفت: این شهید محراب که توسط منافقین خائن به شهادت رسید؛ انسانی عارف و شجاع و ولایت مدار بود.

در فرمایشی چنین فرموده بود: که اگر کسی بگوید امام زمان(عج) را قبول دارم ولی امام خمینی(ره) را نه، این شخص دروغ میگوید، فردا اگر امام زمان(عج) ظهور کند، باز این شخص در مقابل او خواهد ایستاد.

امام جمعه شهرامام(ره) به پیام رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله امام خامنه ای به قهرمانان وزنه برداری کشورمان اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در پیام خود چنین فرمودند: از تیم قهرمان در مسابقات جهانی وزنه برداری که موجب خرسندی ملت ایران شدند صمیمانه تشکر میکنم و از آقای علیرضا کریمی پهلوان سرافراز کشورمان که نماد عزت ایرانیان شد از صمیم دل قدر دانی می نمایم.

وی گفت: این پیام؛ پیامهایی برای ما و مسئولین دارد؛ ۱٫ توجه رهبر معظم انقلاب به ورزش و ورزشکاران که بارها فرمودند ورزش یک معروف است. ۲٫ قهرمانی در ورزش میتواند سبب عزت کشور و هموطنان بشود. ۳٫ بی تفاوت از کنار ورزش و ورزشکاران نباید گذشت بلکه باید به آنها بهاء داد.

خطیب جمعه شهرامام(ره)گفت: همانگونه که خیرین در ساخت مدرسه و درمانگاه و مسجد پیشقدم میشوند، باید خیرین ورزش نیز وجود داشته باشند. وقتی جوانان و فرزندان ما به ورزش مشغول شوند خیلی از ناهنجاری ها و مسائل غیر اخلاقی در جامعه از بین خواهد رفت.

خطیب جمعه شهرامام(ره) درپایان به بعضی از مسائل و مشکلات شهر اشاره کرد و از مسئولین مربوطه خواست که پیگیر این مشکلات باشند که از جمله آنها وجود احشام در فضاهای سبز ‌پارک های شهر میباشد، که متاسفانه بعضی از این مسائل پیش آمده فیلم میگیرند و در فضاهای مجازی آن را پخش میکنند که این کار درستی نیست.

امام جمعه شهرامام(ره) از شورا و شهردار محترم شهرامام(ره) خواست که علت مشخص نشدن جای خاصی برای دامداران را جویا بشوند و اگر کسانی مانع از این کار میشوند با آنها حرف بزنند وتذکر بدهند.

لازم به ذکر است که بعد از نماز جمعه، نمازگزاران بر علیه ترامپ و اسرائیل و اقدام نابخردانه ی انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس شریف راهپیمایی کردند.
+ 5 = 8